Basra'daki toplu yunus ölümü şehir efsanesi oldu

İran'ın güney kıyılarında geçen hafta 152 yunusun ölü bulunmasıyla söylentiler alıp başını giderken, yetkililer faturayı 'bildik düşman' ABD'nin 'deneysel casusluk faaliyetleri'ne çıkarmakta gecikmedi.

TAHRAN - İran'ın güney kıyılarında geçen hafta 152 yunusun ölü bulunmasıyla söylentiler alıp başını giderken, yetkililer faturayı 'bildik düşman' ABD'nin 'deneysel casusluk faaliyetleri'ne çıkarmakta gecikmedi. Yunusların intihar ettiği rivayetinin ardından, balıkçıların ağlarına takılan hayvanları demir kancalarla vurarak öldürdüğü dedikodusu da yayılınca, devlete bağlı balıkçılık kurumunun başkanı Şaban Ali Nezami bölgede askeri gemileri bulunan ABD ve Britanya'nın yarattığı su kirliliği ve elektromanyetik dalgaları sorumlu tuttu.
'Basralı değil ABD'li casus yunuslar'
Çalışanlarının katliam yaptığını reddeden Nezami, "Bu yunuslar Basra Körfezi ve Umman Denizi'nde normalde görülen türlerden değil. Onları muhtemelen Amerikalılar, iz sürmek için labaratuar çalışmaları için getirdi. Yunuslar da testlere dayanamadı. Ölümlerin muhtemel nedeni su kirliliği, askeri gemilerden yayılan elektromanyetik dalgalar veya bir tür virütik hastalık."
Cask limanı yakınındaki plajda geçen ay ölü bulunan 73 yunusla geçen hafta bulunan 79 'çizgili yunus'u inceleyen çevre uzmanlarıysa aynı fikirde değil. Hayvanlar üzerinde doku incelemesi yapan çevre koruma kurumu, zehirlenme veya kirlilik kaynaklı ölüm izine rastlamadığı gibi, bazı yunuslarda çürükler tespit etti. Kurumun başkanı Muhammed Baker Nabavi "Hipotezimizi balıkçılık üzerine kuruyoruz, sorumlu ya Basra dibinde kalmış ağlar ya da gemilerin başka tür balıklar için attığı ağlar" derken, petrol bakanlığı, gemicilik kurumu ve Tahran Üniversitesi'nin veterinerlik fakültesi yetkililerinden oluşan bir komisyon kuruldu.