Batan İzlanda solcu lezbiyen lidere sarıldı

Batan İzlanda solcu lezbiyen lidere sarıldı
Batan İzlanda solcu lezbiyen lidere sarıldı

Kadın gazeteciyle evli Sigurdardottir, İzlanda?nın en uzun süreli vekili ve eski sosyal güvenlik bakanı olarak güvenilir bir isim. FOTOĞRAF:AFP

Küresel krizde batan İzlanda, ülkeyi bir nebze feraha çıkartıp erken seçime taşıyan geçici sol hükümeti iktidar yaptı. 'Azize Johanna' lakaplı, ilk lezbiyen başbakan unvanlı Sigurdardottir'in Sosyal Demokratları ile Yeşil ortakları oyları silip süpürdü

REYKJAVIK - Kuzey Kutbu dairesine komşu İzlanda Adası yuppi zihniyetli erkek şirket yöneticileriyle muhafazakar iktidarın ekonomiyi batırmasının ardından gittiği erken seçimde, tercihini lezbiyen solcu lider ile çevrecilerden yana kullandı. 

Muhafazakârlar eridi
Önceki gün 228 bin seçmenin oy kullanmaya çağrıldığı seçimden, ülkeyi sandığa taşıyan geçici hükümetteki Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve Sol-Yeşil Hareketi (SYH) kazandı. İzlandalılar faturayı 18 yıllık iktidarında ülkeye ekonomik patlama yaşattıktan sonra mali sektörün çöküşüne sebebiyet veren  Özgürlük Partisi’ne (ÖP) kesti.  Oyların yüzde 30.3’ü lezbiyen Johana Sigurdardottir liderliğindeki SDP’ye, yüzde 21.7’i de SYH’ye gitti. 2007’de yüzde 37 oranında oy alan  ÖP, 14 puanlık düşüşle yüzde 23.6’da kalarak soğuk duş aldı.
ÖP’ye tepki oylarından dört puan nasiplenen merkez-liberal eğilimli İlerleme Partisi (İP) oy oranını yüzde 15’e çıkardı. 63 sandalyeli İzlanda parlamentosu Althingi’de SDP 20, SYH 14 vekille hükümet için gerekli 31 sandalyeyi tutturdu. İP de dokuz vekil elde etti. Böylece muhafazkarların ocakta istifasının ardından şubatta apar topar koalisyon hükümeti kurup, IMF’den aldıkları 1.58 milyar avroluk borçla ekonomiyi birazcık canlandırmayı becermiş solcular ülkeyi yönetmeye devam edecek.
‘Azize Johanna’ lakaplı kadın lider, yedi yıl hosteslik yaptıktan sonra 1978’de girdiği Althingi’den bir daha çıkmadı. İzlanda’nın en uzun süre vekillik yapan siyasetçisi konumundaki Sigurdardottir, 1987-1994 arasında sosyal güvenlik bakanlığını yürüttü. Çıtayı yükseltip 1994’te SDP’nin liderliğine oynasa da hezimete uğramış kadın siyasetçi “Benim de zamanım gelecek” sözleriyle SDP’den ayrılıp ulusalcı Thjodvak partisini kurdu. 

AB üyeliği vaat ediyor
1995 seçiminde minik partisiyle dört sandalye koparıp, 1997’de yuvaya döndü. Dün sonuçlar geldiğinde Sigurdardottir’in ilk sözü 14 yıl öncesine atfen “İşte bizim zamanımız geldi” oldu. İzlanda’yı AB’ye taşıyacağını söyleyen Sigurdardottir, “Şimdi AB’yle müzakerelere oturursak dört yıl içinde avro para birimine geçeriz” diyerek ülkeyi AB’nin güvenli sularına çekmeyi vaat etti. Ortağı SYH de AB üyeliğine muhalefeti bırakmak zorunda kaldı. Gelgelelim sol iktidarı ÖP’nin mali enkazı bekliyor.
Enkazın boyutları şakacı vatandaşların İzlanda’yı eBay’de açık artırmaya çıkarma girişimlerine varmıştı.  Bir zamanlar yaşlı kıtanın en müreffeh ülkesi olup işsizlik nedir bilmeyen İzlanda, ekimde üç büyük bankanın batışıyla dibe vurdu. 320 binlik nüfusta işsizlik oranı yüzde 10’a fırlayıp, para birimi İzlanda Krona’sı yüzde 44 gibi rekor düzeyde değer kaybetti. (afp, dpa)