Batı Abbas'a para musluğunu açıyor

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Fetih örgütünden önce davranıp Gazze Şeridi'ni zapteden Hamas'ı diskalifiye amacıyla meclis onayı olmaksızın kurulan geçiş hükümeti dün işe koyuldu.

RAMALLAH/LÜKSEMBURG - Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın Fetih örgütünden önce davranıp Gazze Şeridi'ni zapteden Hamas'ı diskalifiye amacıyla meclis onayı olmaksızın kurulan geçiş hükümeti dün işe koyuldu. Abbas, martta kurulduğundan beri bir kez toplanamayan Ulusal Güvenlik Konseyi'ni feshedip yenisini atarken, AB, ABD ve İsrail, Fetih'in borusunun öttüğü Batı Şeria'yı ihya, Hamas'ı ise tecrit için kolları sıvadı.
AB dışişleri bakanları dün İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'nin de katıldığı Lüksemburg'daki toplantıda, Mart 2006'dan beri Hamas nedeniyle Filistin'e uygulanan ambargoyu kaldırıp, Abbas'ın atadığı yeni Başbakan Selam Feyyad kabinesiyle doğrudan siyasal ilişki kurulması ve para yardımı yapılması kararı aldı. AB Dış Politika Temsilcisi Javier Solana, Feyyad'a desteğin tam olduğunu ve paranın doğrudan hükümete verileceğini duyurdu. Solana, Gazze'ye ise doğrudan yardım yapılmayacağını, sadece Hamas'ı baypas ederek BM aracılığıyla tecrit altındaki bölgeye insani yardım yollama yolu aradıklarını belirtti.
Bush'tan destek telefonu
Washington da Filistin hükümetine yönelik mali ve siyasi kısıtlamaların kaldırdığını açıkladı. ABD Başkanı George W. Bush'un dün arayıp desteğini ilettiği Abbas'ın "Müzakerelere başlamanın tam zamanı" dediği belirtilirken, dikkatler Amerika'ya giden İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Bush'la bugünkü görüşmesinde. Dün Abbas'a kol kanat geren Olmert, kalıcı barış için müzakereleri canlandırmaya hazır olduğunu söyleyip "İsrail ciddi bir ortak olacak" dedi. Olmert, Filistin'in dondurdukları 700 milyon dolarlık vergi payını serbest bırakmanın yanı sıra Batı Şeria'ya seyahat kısıtlamalarını hafifleteceklerini ekledi. İsrail'de yeni Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Gazze'yi 20 bin askerle işgal edeceği senaryoları da konuşuluyor.
Gözlemcilere göre, ABD'nin planı şu: 'Gazze'nin Hamas'ın elinde olduğu gerçeğini kabul edip müzakereleri Batı Şeria ile İsrail arasında başlatmak. Gazze'de halkın sefaleti katmerleşirken Hamas'ı uzlaşmaya zorlamak.' Uzmanlara göre bu plan ters teperse Lübnan'daki 'Hizbullahistan' gibi Gazze'de İsrail'i yıkmaya endeksli 'Hamasistan'ın kalıcı olabilir. ABD Dışişleri Sözcüsü Sean McCormack'ın "Fayed yönetimi tüm Filistin'i kapsamalı" dese de yeni Başbakan'ın Gazze'de fazla saygı görmeyeceğinin farkında oldukların da dile getirmesi ABD'nin Hamas gerçeğini kabullendiğine yoruluyor.
Erez'de Filistinlilere ateş açıldı
Öte yandan dün Gazze'den kaçmak isteyenlerin yığıldığı Erez geçiş noktasında Filistinlilerin üzerine ateş açıldı. Bir kişinin öldüğü, üç kişinin de yaralandığı belirtilirken, ateşin kim tarafından açıldığı netleşmedi. Bazı kaynaklar Filistinli militanların, İsrail askerlerine ateş açtığı, askerlerin de buna karşılık verdiğini söylerken, bazı kaynaklarsa, Filistinliler arasında çatışma çıktığını savundu. (Dış Haberler)