'Batı Trakya'da Türk demekten korkmayın'

Atina temaslarını dün Başbakan Kostas Karamanlis'le görüşerek tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, geçtiği Batı Trakya'da bayram havası estirdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

GÜMÜLCİNE - Atina temaslarını dün Başbakan Kostas Karamanlis'le görüşerek tamamlayan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, geçtiği Batı Trakya'da bayram havası estirdi. Atina'nın tanımadığı seçilmiş müftü ve Türk derneklerini ziyaret eden Babacan, 2004'te bölgeye gelmiş Başbakan Tayyip Erdoğan gibi dikkatli üslup kullansa da, Yunan hükümetine Batı Trakya azınlığını Türk olarak tanımaktan korkmasına gerek olmadığı mesajı verdi.
'Soydaşlarımız', 'Kardeş ülke'
1960'tan beri ilk kez bir Türk Dışişleri Bakanı'nı ağırlayan Batı Trakya, Babacan'ı alkışlar ve 'Yaşasın Türkiye' sloganlarıyla karşıladı. Babacan, Celal Bayar Lisesi'nde öğrencilere hitabında, azınlık üyelerine 'Türk' kelimesini kullanmadan 'soydaşlarımız', 'kardeşlerimiz' diye seslendi, Yunanistan'dan 'kardeş ülke' diye söz etti. Bölgenin, Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk köprüsü olduğunu söyleyen Babacan, Batı Trakya Türklerine bir yandan Yunan vatandaşı olarak hakları bulunduğu, bunları sonuna dek aramaları gerektiğini söylerken, diğer yandan Yunan vatandaşı olarak yasalara uymalarını salık verdi. Sokakta halkla sohbet eden Babacan, Atina'nın tanımadığı seçilmiş müftü İbrahim Şerif ve içinde 'Türk' kelimesi bulunduğu için mahkeme tarafından kapatılmış Gümülcine Türk Gençler Birliği'ni de ziyaret edip Türkiye'nin 'azınlığın yanında olduğu'nu gösterdi.
'Türk demeyince, kimlik kaybolmuyor ki'
Babacan, bir otelde yüzlerce Türk'ün dinlediği konuşmasındaysa Atina ve Türklere önemli mesajlar verdi:

  • Sorunlarınızı biliyoruz, çözüm için çalışıyoruz. Atina'daki temaslarımda sıkıntılarınızı açıkça dile getirdik.
  • AB üyesi bir ülkeden beklentimiz, tüm vatandaşlarına hak ve özgürlüklerini sağlaması. AB üyesi bir ülkede hiç böyle sorunlar olmamalı.
  • AB vatandaşı olarak haklarınızdan yararlanmak için adımlar atabilirsiniz. AİHM'de açılan davaların sayısı artıyor ve bu davalar soydaşlarımızın lehine sonuçlanıyor.
  • Yunanistan'la ilişkilerimizin gelişmesinin, sizin sorunlarınızın çözümüne yardımcı olacağına inanıyorum.
  • Burada Türk kimliği, Türk kelimesiyle ilgili sorunlar var. Bundan korkmaya gerek yok. Açık olmalı, açıkça kullanılmalı. Türk kelimesini kullandırmamakla, yazdırmamakla o kimliği yok edemezsiniz ki.
  • Kimliğinizi koruyun, ama Yunanca'yı da iyi öğrenin.