Batı Trakya'da Türk radyosuna kapatma

Batı Trakya'daki azınlığa Türkçe yayın yapan radyoları vuracak yeni lisans yasası çıkaran Yunanistan'da, İskeçe bölgesinde Türkçe yayın yapan iki özel radyodan biri olup Bulgaristan'da bile dinlenebilen King (Kral) FM'in kapatılması kararı çıktı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Batı Trakya'daki azınlığa Türkçe yayın yapan radyoları vuracak yeni lisans yasası çıkaran Yunanistan'da, İskeçe bölgesinde Türkçe yayın yapan iki özel radyodan biri olup Bulgaristan'da bile dinlenebilen King (Kral) FM'in kapatılması kararı çıktı. Atina'nın Batı Trakya'da Türkçe yayın yapan radyolara engeller getiren yeni yasası 19 Temmuz'da yürürlüğe girmişti. 26 Haziran'da toplanan Yunan Radyo Televizyon Kurulu (ERS), 1995 ve 2000 tarihli yasalara dayanarak, müzik radyosu King FM'in kapatılmasına karar verdi. ERS'nin ikiye karşı dört oyla alınan kapatma kararının gerekçeleri şöyle:

  • İstasyon bazen King, bazen Kral FM olarak farklı isimler kullanıyor.
  • Öngörülen frekansın (87.5-107.7 Mhz) dışında bir frekansta (107.8 Mhz) yayın yapıyor.
  • Yasalar uyarınca en fazla her yarım saatte bir ismini veya cıngılını tekrarlamazken, yabancı bir ülkenin farklı dildeki programını yayımlıyor.
    1994'ten beri yayın yapan King FM'in sahibi Hüseyin Karadayı, gerekçelerin gerçekçi olmadığını, geçerli yasal çerçevenin dışına çıkmadığını belirtti. ERS'nin daha önce benzer gerekçelerle kapatma kararı aldığını ama mahkemenin yürütmeyi durdurduğunu söyleyen Karadayı "Asıl amaç, Türkçe radyoları susturmak. Daha önce de çeşitli nedenlerle 20 bin avronun üzerinde para cezalarına çarptırıldım. Ama gücümüz yettiği yere kadar çalışacağız. AB yasaları çerçevesinde 108 Mhz'ye kadar frekansta yayın yapma hakkım var" dedi. Karadayı, yürütmenin durdurulması için yüksek mahkemeye başvurduğunu belirtti. Hafta sonları futbol maçları için Show Radyo'ya bağlanan radyonun yayını devam ediyor.