'Batı'da kimilerinin keyfi kaçıyor'

NEW YORK/PARİS - Türkiye-İsrail ilişkileri krizdeyken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Tahran ziyareti Batı basını ilgi gösterip şu yorumları yaptı: 

New York Times: ‘Türkiye ile Batı arasında tansiyonun yükseldiği’ başlığı altında, “Türkiye’nin AB üyeliği ihtimali giderek azalır ve bu ülke Müslüman ülkelerle görülmemiş bir gayretle yakınlaşırken, kafa kurcalayan bir soru ABD ile Avrupa’nın keyfini kaçırıyor: Bu büyük, laik Müslüman ülke yüzünü Batı’dan Doğu’ya mı çeviriyor” diye yazdı. Washington ve Brüksel’de kimilerinin Türkiye’nin müttefik olarak güvenilirliğini sorgulayıp İran’a jestlerini ‘alarm verici’ bulduğu ileri sürülürken, Türkiye’yi farklı yön arayışına AB’nin retçi tavrının yanı sıra kültürel ve ekonomik etkenlerin ittiği kaydedildi. 

Financial Times: Ahmedinecad’ın Erdoğan’ın İsrail’e sert çıkışlarını övmesinin, ‘Batılı ortaklarını Ortadoğu’da ve bölgede yeni rol oluşturmak amacıyla eski ittifakları terk etmeyeceğine iknaya çalışırken, Türkiye’yi mahcup edebileceğini’ savundu.

Le Monde: “Erdoğan, Tahran’da İran-Türkiye dostluğunu kutluyor. Ama bu dostluk gösterisi, Türkiye’nin bazı geleneksel müttefiklerini sinirlendiriyor, özellikle İsrail’i” diye yazdı. (Dış Haberler)