Batı'da Putin'i mat etmek için uçuk kaçık senaryolar

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidar satrancındaki hamleleriyle nereye varmak istediğini çözümleyemeyen Batı, çareyi uçuk senaryolarda buluyor.

WASHINGTON - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidar satrancındaki hamleleriyle nereye varmak istediğini çözümleyemeyen Batı, çareyi uçuk senaryolarda buluyor. Türkiye hakkındaki Hudson Raporu'nun çağrıştıran bir rapor da Rusya için yazıldı. ABD'deki Stratejik ve Uluslararası Etüdler Merkezi'nin (CSIS) önceki gün yayımladığı, Rus basınına ise 11 Aralık'ta sızmış 71 sayfalık raporda, Putin'li ve Putin'siz Rusya senaryoları üretiliyor. CSIS Rusya ve Avrasya Programı Direktörü Andrew Kuchins'in kaleme aldığı üç senaryo şöyle:
'Putin 7 Ocak'ta öldürülecek'
Siloviki diktatörlüğü: Putin 7 Ocak 2008'de Noel gecesi Kurtarıcı İsa Katedrali'ndeki ayin için dışarı çıktığında öldürülecek. Zanlı olarak sürgün oligarg Boris Berezovski destekli Çeçenlerin adı geçse de cinayet sır kalacak. Vekaleten başkanlığı yürüten Başbakan Viktor Zubkov gizemli biçimde bir hafta ortadan kaybolunca borsa sarsılıp, gösteriler başlayacak, 20 Ocak'ta sıkıyönetim ilan edilecek. Yönetimi (Kremlin Genel Sekreter Yardımcısı) İgor Seçin, (Aeroflot Başkanı) Viktor İvanov ve (FSB Başkanı) Nikolay Patruşev gibi KGB kökenlilerden oluşan siloviki devralacak. Geçiş dönemi başkanlığını ise (Başbakan Yardımcısı) Sergey Narişkin üstlenecek. Siloviki, Birleşik Rusya'nın adını 'Rusya'ya Şan' diye değiştirip (Rus Demiryolu Başkanı) Vladimir Yakunin'i Kremlin'e çıkaracak. Yakunin, Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'u yolsuzluktan idama mahkûm ettirip elitleri sarsacak. Milliyetçilik öyle artacak ki, Asyalı işçiler karantinaya alınacak. Demokratik kurumlar kapatılırken, liberal politikalarla Rus ekonomisinin büyüklüğü 2017'de 6 trilyon doları bulacak. Yakunin 2015'te yüzde 95 ile yeniden seçilecek. Yakunin eski Sovyet ülkeleri Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan'la konfedarasyon kuracak. Beyaz Rusya ilhak edilecek.
Putin'siz Putinizm: Putin 2008'de görevi bırakacak, halefi Dimitri Medvedev Kremlin'e çıkacak. Birleşik Rusya lideri olarak Gazprom ve Rosneft gibi dev şirketlerin yönetimine giren Putin, Roman Abramoviç ve Oleg Deripask gibi oligarkların sermayesiyle kurulacak yeni şirketin yüzde 25 hisseyle ortağı olup başkanlığını üstlenecek. Medvedev'in otoritesi artarken Putin solacak. Demokratik sistem çoğulculaşacak, medya özgürleşecek. Medvedev görevi 2016'da Igor Şuvalov'a devredecek. Afganistan'da Taliban iktidarı yeniden kurulur ve Kuzey Kafkasya'da İslamcılar 2010'da Çeçen lideri Ramzan Kadirov'u öldürürken, Rusya NATO ile işbirliğini artıracak.
'ABD'de çevreci Gore başkan olunca...'
Demokrasinin yükselişi: İktidar 2008'de Başbakan Yardımcısı Sergey İvanov'a geçecek. Washington'da çevreciler devrim yapıp Al Gore'u seçimde iktidara getirecek. Çevreci politikalarla petrol fiyatı 2011 itibariyle varil başına 20 dolara sabitlenecek. Bu da Rus bütçesini sarsacak. Halk Putin'i 2012'de yeniden başkan seçecek. Ama talihsizlikler Putin'i de bitirecek. Eski Sovyet topraklarında etki bitecek, Türkmenistan gazı kesecek, Kazakistan ve Azerbaycan Batı etkisine girecek. Gaz üretimi yılda yüzde 10 düşecek ve açlık kapıya dayanacak. Sibirya tüberküloz yüzünden karantinaya alınacak. Putin biterken Nemtsov liberal politikalarla 2016 seçiminde sahneye çıkacak. Ülke demokratikleşecek. (Dış Haberler)