'Batman' lakaplı Bulgar Başbakan Borisov gazetecilerle 'kanka' oldu

'Batman' lakaplı Bulgar Başbakan Borisov gazetecilerle 'kanka' oldu
'Batman' lakaplı Bulgar Başbakan Borisov gazetecilerle 'kanka' oldu

Rahat tavırlarıyla sokaktaki insanlarla sıcak ilişkiler kurmayı başaran Borisov, halkın gözünde ?yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığı bir lider? konumunda. FOTOĞRAF: ap

Bulgaristan Başbakanı Borisov, politikacı sevmez medyayı hoşgörüyle fethetti. Borisov'u cepten arayabilen gazeteciler özgürce şaka yapıp sataşıyor

SOFYA - Eski itfaiyeci, koruma, karate milli takım antrenörü ve Sofya belediye başkanı, temmuzdan beri ise Bulgaristan Başbakanı olan Boyko Borisov, sıcak ilişkiler kurduğu medya ile adeta karşılıklı aşk yaşıyor. Seleflerinin aksine medya mensuplarının kendisini cep telefonundan aramalarına, şakalaşmalarına ve hatta açıkça sataşmalarına hoşgörüyle yaklaşan 50 yaşındaki sağcı lider, nadiren politikacı beğenen Bulgar medyasının takdirini kazandı.
Yapılı vücudu ve sert bakışları yüzünden ‘Batman’ lakabı takılan Borisov da gazetecilere ilk adları veya lakaplarıyla hitap ediyor, omuzlarını sıvazlıyor. İlgi odağı olmayı sevmesi ve kameralar karşısındaki rahatlığıyla tanınan karizmatik Borisov, ısrarla sıradaki hedefinin cumhurbaşkanlığı olup olmadığını soran bir televizyon sunucusuna “Yaşlansan da bu kötü huyundan vazgeçmeyeceksin” diye takılarak en ciddi konuşmaları bile arkadaşça sohbete çevirebildiğini gösterdi. ‘Süvari Boyko, süper kahraman’  sözlerinin geçtiği bir şarkı her yerde çalınırken medya da Borisov’un rahatlığının tadını sonuna dek çıkarıyor. Başbakanın kravatsız-çizgili gömlekli tarzı hakkında tam sayfa analiz yayınlayan 24 Hours gazetesi ‘Tıfıl stili, Boyko’nun ilk devrimi’ başlığı kullandı.
Yazı işleri toplantılarında ise Brüksel’e ilk resmi ziyareti esnasında Borisov’a seslenen Avrupa Komisyonu yetkilisinin “Koruması burada da başbakan nerede” diye sorduğu ve ‘Bulgar suç dünyasının, hiçbir suçlunun Borisov’la tek başına yüzleşmeye cesaret edemediği prensibi üzerine organize olduğu’ gibi şakalar revaçta. 

Halk için sanki süpermen
Rekor destekle işbaşına gelen başbakanı gazeteciler dışında halk da çok seviyor. Ağustos sonunda yapılan ankete katılan yaklaşık bin kişinin yüzde 53’ü Borisov’dan memnun olduğunu, yüzde 71’i yolsuzluklarla mücadele için önerdiği gerçekçi yönteme güvendiğini, yüzde 73’ü de suç olaylarının gemleneceğine inandığını söyledi. Mediana ajansının anketi “Kamuoyu yeni başbakanın yapamayacağı hiçbirşey olmadığı konusunda neredeyse hemfikir” sonucuna varırken, politik uzmanlar Borisov’un ‘kollarını sıyırmış adam’ imajının boş olmadığını kanıtlaması gerektiği kanaatinde. (afp)