'Bay Başkan, yerleşimlerle uğraşma'

WASHINGTON - ABD’deki Yahudi lobisi, Ortadoğu barış sürecini diriltmek için Batı Şeria’daki yerleşimlerin durdurulması şartını koşan ve Yahudilerin hazzetmediği eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary Robinson’a madalya veren ABD Başkanı Barack Obama’ya cephe aldı.
İnkar ve İftiraya Karşı Birlik (ADL), New York Times’a tam sayfa ilan verip “Bay Başkan, sorun İsrail yerleşimleri değil, Arapların İsrail’i reddetmesi” diye seslendi. ADL “Barışı destekliyoruz ama İsrail’e baskı yapmak doğru yaklaşım değil. Barışa engel İsrail ve yerleşimler değil. Sorun Arap ve Filistinlilerin İsrail’in var olma hakkını, şiddet ve terörizm yoluyla 60 yıldır reddetmesi. İsrail’in varolma hakkı ihkar edilemez ve tarihi anavatanında kendi kaderini tayin hakkına dayanır. Barış yolu açık; İsrail’in defalarda dediği tanınmayla birlikte önyargısız her şeyin masada olduğudur” dedi.
ADL Obama’ya istikamet de verdi: “Bay Başkan hayati önemdeki dostumuz ve müttefikimize baskıya son verme zamanı. Şimdi dikkatinizi İsrail’i tanımayan retçilere verme zamanı.” 

Madalya öfkesi
Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (AIPAC) ise 2001’deki BM Durban Irkçılıkla Mücadele Konferansı’ndaki rolü nedeniyle Robinson’a ‘Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı verme kararına çattı. Robinson’ı İsrail karşıtı olmakla suçlayan AIPAC “Yönetimi onun İsrail karşıtı düşüncelerini güçlü, topyekün ve açıkça reddetmeye çağırıyoruz” diye çıkıştı. Beyaz Saray sözcüsü ise, ödülün Obama’nın Robinson’ın görüşlerini tamamen paylaştığın anlamına gelmediğini belirtip “İrlanda’nın ilk kadın cumhurbaşkanıdır, kadın hakları savaşçısı olarak onur duyduğumuz biridir” dedi. (afp)