Bayrak 'made in USA' olacak

Amerika'da 11 Eylül'le birlikte esen vatanseverlik fırtınasında işler geçen yıl bayrak yakılmasını yasaklamaya yönelik anayasa değişikliğinin Senato'da kıl payı reddine kadar varmışken...

ROSEMOUNT - Amerika'da 11 Eylül'le birlikte esen vatanseverlik fırtınasında işler geçen yıl bayrak yakılmasını yasaklamaya yönelik anayasa değişikliğinin Senato'da kıl payı reddine kadar varmışken, serbest ekonominin baş savunucusu ülkede bu kez bayraklar için 'yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı' şartı getiriliyor. 4 Temmuz Bağımsızlık Günü' vesilesiyle türlü etkinlikler yapılan bayram haftasında 'vatanseverlik damarı kabaran' üç eyalet, 'Amerikalı olmayan bayraklara' savaş açtı. Minnesota, Arizona ve Tennessee, eyalette satılan ve kullanılan Amerikan bayraklarının yurtdışından ithalini yasaklayıp ABD'de üretilmiş olması şartı getirdi. Benzeri yasa teklifleri, New Jersey ve Pennsylvania meclislerinin de gündeminde.
Eyalet parlamentolarındaki yasalar, bayrak satışlarının en çok arttığı bayram haftasında çıkarıldı, arkasında ise Amerikan bayraklarının artık çoğunlukla Çin'de üretilmesi yatıyor. Amerikan İstatistik İdaresi'ne göre, 2006'da çoğu Çin'den olmak üzere 5.3 milyon dolarlık bayrak ithalatı yapıldı. Çin'in en büyük satışı 11 Eylül'den sonra olmuş ve ABD'ye 2001'de 51.7 milyon dolarlık bayrak satmıştı. ABD, 2000'de de çoğu Tayvan'dan 748 bin dolarlık bayrak ithal etmişti.
1000 dolar ceza veya hapis
En sert önlem Minnesota eyalet meclisinde alındı. Meclis, eyalette satılan tüm bayrakların Amerika'da üretilmesini öngören yasayı kabul ederken, ihlalcilere 1000 dolar para cezası ya da 90 gün hapis cezası öngörüldü. Arizona'da 1 Temmuz'dan itibaren ortaokul ve liselerle devlet üniversitelerinin tüm sınıflarına 'Amerikan malı' bayrak asma zorunluluğu getirildi. Tennessee eyaletinde ise eyalet parasıyla satın alınan tüm Amerikan bayraklarının, ülkede imal edilmesi şartı konuldu.
Ancak Minnesoto eyalet meclisinden çıkarılan yasanın, uluslararası ticaret sözleşmelerini ihlal edip etmediği tartışılmaya başlandı. Bazı uzmanlar, 'ABD'nin yabancı mallara kendi malları lehine müdahale edemeyeceği' yönündeki Dünya Ticaret Örgütü kriterlerinin çiğnendiğine dikkat çekti. Yasayı sunan Demokrat vekil Tom Rukavina ise 'bayrağın ek korunmaya ihtiyacı olduğunu' savundu. 4 Temmuz için 1000 bayrak dağıtan Rukavina, "Bayrağa verebileceğiniz en büyük onur, Amerika'da Amerikan işçileri tarafından üretilmesidir. Hiçbir şey Çin'de yapılmış plastik bayraklar kadar beni utandırmıyor" dedi. (Times)