Bayrak notasına karşı bayrak notası

Bayrak notasına karşı bayrak notası
Bayrak notasına karşı bayrak notası

Azerbaycan Halk Cephesi yetkilileri Kerimli liderliğinde Türk Şehitliği?ni ziyaret etti. Şehitliğin yanındaki Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki Türk bayrakları da kaldırıldı. FOTOĞRAFLAR: AA

Azerbaycan'la bayrak gerilimi karşılıklı notalara vardı. Türkiye, Bakü'deki Türk Şehitliği ile Din Hizmetleri Müşavirliği önündeki bayrakların indirilmesi üzerine Azerbaycan'a nota verdi. Gül, Aliyev'i arayıp, üzüntüsünü aktarıp bayrakların yeniden asılmasını istedi. Davutoğlu bugün Bakü'de Aliyev'le görüşüyor
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Bursa’da oynanan Türkiye-Ermenistan maçında stat kapısında Azeri bayraklarının toplanıp özensiz biçimde kutulara atılması yüzünden geçen hafta Türkiye’ye nota veren Azerbaycan, dün şehitlikteki bayrakları kaldırdığı için Türkiye’den nota yedi. Bayrak krizinin karşılıklı notalarla derinleşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak üzüntüsünü aktarıp bayrakların şehitliğe yeniden asılmasını istedi. Aliyev, bugün Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Bakü’de bulunacak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu kabul edecek ve ülkesinin protokoller nedeniyle duyduğu rahatsızlığı birinci ağızdan iletecek.

Halk Cephesi’nden kınama
FİFA, Bursa’daki maçta stadyuma Azerbaycan bayrağı sokulmaması kararı almış, Türkiye de buna uygun davranmıştı. Getirilen Azeri bayrakları kapılardaki güvenlikçiler tarafından toplanmış, özensizce kutulara atılmıştı. Bu durumdan rahatsızlık duyan Bakü ilk önce Türkiye’ye bayrak notası verdi, Azeri bayrağına yönelik uygulamayı kınadı. İkinci adım olarak da Bakü’deki Türk şehitliğinde her dönem gönderde bulunan 10 Türk bayrağı indirildi. Sadece, şehitliğin arka tarafındaki Din Hizmetleri Müşavirliği binası önündeki iki bayrak, bulunduğu alan diplomatik açıdan Türkiye toprağı sayıldığı için bırakılmıştı. Dün bu bayrak da belediye görevlilerince indirildi. Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Başkanı Ali Kerimli başkanlığındaki bir heyet de dün Türk şehitliğini ellerinde Azeri ve Türk bayraklarıyla ziyaret edip olayı kınarken, bir ara polisle küçük bir arbede yaşandı.
Yaşananların ardından Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’na dün ilettiği notada, şehitliğin, iki ülkenin ortak tarihi açısından önemi vurgulandı ve bayrağa yönelik uygulamanın büyük üzüntü yarattığı ifade edildi.
Gül de Azeri muadili Aliyev ile telefonda görüşüp Kafkasya’daki sorunların çözümü kapsamında ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile yaptığı görüşmeler hakkında kendisine bilgi verdi. Gül, Aliyev’e, son günlerde yaşanan duygusal gerilimin ilişkilerinde zafiyet varmış gibi bir görüntü yarattığını vurguladı ve Türkiye’nin Azerbaycan’ın haklarını ve çıkarlarını savunmaya devam edeceğini anlattı. Gül, zorlu bir süreçten geçildiğini vurgularken, gösterilen duygusal tepkilerin yanlış anlamalara yol açtığına işaret etti. İki lider de karşılıklı olarak bayraklara gösterilen muamelelerden duydukları rahatsızlıkları ilettiler ve bu tür tepkilere son verilmesi konusunda hemfikir oldular.
Davutoğlu, bugün Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Toplantısı için Bakü’ye gidecek. Yaşanan kriz nedeniyle Davutoğlu’nun ziyaretinin gerçekleştirilemeyeceği söyleniyordu. Aliyev yönetiminin protokoller ve bayrak krizi nedeniyle tepkilerini Davutoğlu’nun ziyareti sırasında ortaya koyması bekleniyordu. Ancak, Gül’ün Aliyev ile görüşmesinin ardından Davutoğlu’nun hem Aliyev hem de Azeri Muadili Elmar Memmedyarov ile görüşmesi kesinleştirildi. Türkiye’nin Bursa’da ortaya çıkan Azeri bayraklarıyla ilgili görüntülerden dolayı Azerilerden özür dilediği, Davutoğlu’nun görüşmesinin ardından şehitlikteki bayrakların yeniden göndere çekilmesinin beklendiği bildirildi.