Bayrak TV ordunun kara listesine alındı

KKTC'de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile asker arasında zaman zaman çıkan gerilimlere bir yenisi eklendi. KKTC'nin resmi Bayrak Radyo ve Televizyonu (BRT), Kıbrıslı Türk Niyazi Kızılyürek ile...

LEFKOŞA - KKTC'de Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile asker arasında zaman zaman çıkan gerilimlere bir yenisi eklendi. KKTC'nin resmi Bayrak Radyo ve Televizyonu (BRT), Kıbrıslı Türk Niyazi Kızılyürek ile Rum Panikos Hrisantos'un hazırladığı 'Duvarımız' belgeselini yayımladığı için askerin 'kara listesi'ne alındı.
BRT, bugün Gazimağusa'da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) ile Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı'nın (KTBK) birlikte yapacağı 'Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2007 Arama-Kurtarma Tatbikatı'nı izleyemeyecek. Dün GKK Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz'ün karargâhta verdiği brifinge alınmayan BRT'ye, tatbikatı izleme yasağı konuldu. Yasağın asıl gerekçesinin, Abdi İpekçi Barış Ödülü'nü almış 'Duvarımız' belgeselini BRT'de yayımlayan Genel Müdür Hüseyin Gürşan'ın görevinin sürmesi olduğu belirtildi. BRT dışında, Kıbrıs, Yeni Düzen, Star Kıbrıs ve uydudan yayın yapan Kıbrıs Genç TV'ye de akreditasyon verilmedi. Bu kararla ilk kez Kuzey Kıbrıs'ta bir toplantıyı medyanın izlemesine güvenlik kuvvetleri tarafından izin verilmemiş oldu.
'İşgalci, tecavüzcü Türk'
1994'te Alman ZDF kanalının desteğiyle iki kesimin acılarını yansıtma amacıyla çekilen belgesele, bazı çevreler Tük askerini 'işgalci', Türk Mukavemet Teşkilatı üyelerini 'tecavüzcü' gösterdiği eleştirisini getirirken, bazı çevreler iki tarafa mercek tuttuğunu söylüyor. BRT'nin filmi 13 yıl sonra gösterdiği mart ayında da kriz çıkmıştı. Bir resepsiyonda KTBK Komutanı Tuğgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in 'Türklüğü'nü sorgulamıştı. Kıvrıkoğlu'nun iktidardaki CTP'nin kongresine atfen, "İstiklal Marşı'nı neden okumadınız? Şehitlerin anısına saygı duruşu bile yapmadınız" diye çıkıştığı Soyer'in elini sıkmadığı iddia edilmişti. Soyer'in "Türklüğümüzden kuşkunuz mu var" sorusuna Kıvrıkoğlu'nun "Kanıtlayın" yanıtını verdiği aktarılmıştı. (dha, aa)