Bayrou, Sarkozy'ye de Royal'e de yüz vermedi

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin geçen pazarki ilk turunda havlu atan Fransa Demokrasi Birliği (UDF) lideri François Bayrou, ikinci tura kalan sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri...
Haber: ARZU ÇAKIR MORİN / Arşivi

PARİS - Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin geçen pazarki ilk turunda havlu atan Fransa Demokrasi Birliği (UDF) lideri François Bayrou, ikinci tura kalan sağcı Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy ile sosyalist rakibi Segolene Royal'i hayal kırıklığına uğrattı. Aldığı yüzde 18.5 oyla ikilinin iştahını kabartan merkez sağcı Bayrou, dün ikinci tur için tarafsızlığını ilan etti. İlk turda Sarkozy yüzde 31, Royal yüzde 26 oy aldığından dikkatler 6 Mayıs'taki ikinci turda UDF'nin oylarının kime gideceğine çevrildi.
Bayrou, dünkü basın toplantısında seçmenini özgür bırakırken, Sarkozy'yi 'sert yönetim anlayışı ve sosyal dokuyu yırtan politikası', Royal'i ise 'devleti merkez alan ekonomi programı' yüzünden kendisine uzak gördüğünü belirtti. "Pazarlığa girmiyorum, oyumu dahi açıklamayacağım" diyen liberal lider, 'Demokrat Parti' adlı yeni parti kurup, genel seçimlerde yarışacaklarını ekledi. Bayrou'nun 'tarafsızlığının' Royal'a yaraması bekleniyor. Sofres'in anketine göre, Bayrou'nun oylarının yüzde 25'i Sarkozy'ye, yüzde 46'sı Royal'e gidecek. Kalanlarsa kararsız. Bu durumda Sarkozy ile Royal'in 2 Mayıs'ta televizyondaki tartışması ilk sınav. Anketlerde Sarkozy'ye yüzde 51, Royal'e yüzde 49 oranında oy göründüğünden bu tartışma kararsızları etkileyebilir.
Bayrou'nun 2004'te Sud-Quest adlı bir gazeteye demecinde, Sarkozy'nin kendisine Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ı devirmeyi önerdiğini sölylemesi de tartışma yarattı. Sarkozy'nin "Genç lideri oynayalım, yaşlı Chirac'ın demode olduğunu söyleyelim, onunla savaşıp devirelim" dediği, ancak ret yanıtı aldığı kaydedildi. Bayrou, "Kayıt dışı yapılan bu açıklamanın yayımından üzüldüm" diyerek olayı dolaylı yoldan doğruladı.
Chirac, Hariri'ye 'kiracı'
Bu arada 16 Mayıs'ta eşi Bernadette ile 14 yıldır oturdukları Elysee Sarayı'ndan ayrılacak olan Chirac'ın geçici olarak yakın dostu olan ve 2005'te suikasta kurban giden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin ailesine ait evde oturacağı kaydedildi. Seine kıyısındaki dubleks dairenin 1.5 milyon avro olduğu belirtiliyor.