BBC muhabiri için medya seferber

Filistin'de silahlı grupların 12 Mart'ta Gazze'deki evi önünden kaçırdığı BBC muhabiri Alan Johnston'ın esareti bir ayını doldururken, babası Graham Johnston, oğlunun bırakılmasını istedi.

LONDRA - Filistin'de silahlı grupların 12 Mart'ta Gazze'deki evi önünden kaçırdığı BBC muhabiri Alan Johnston'ın esareti bir ayını doldururken, babası Graham Johnston, oğlunun bırakılmasını istedi. BBC'nin düzenlediği 'eylem günü' kapsamında dün Londra'da basın toplantısı yapan baba Johnston, oğluna "Umudunu yitirme" diye seslenip onu kaçıranlara şu çağrıda bulundu:
"Merhaba oğlum. Seni elinde tutanlara birşeyler söylemek istiyorum. Sizlerin de aileleri var. Lütfen aileme neler yaşattığınızı düşünün, özellikle de Alan'ın annesi ve kız kardeşinin bu uzun haftalarda katlanmak zorunda kaldığı acı ve derin kaygılar açısından. Lütfen oğlumu bırakın, şimdi ve bugün."
1.5 yılda 15 gazeteci kaçırıldı
Gazze Şeridi'nde son 1.5 yıl içinde 15 gazeteci kaçırıldı. Ama çoğu birkaç gün içinde serbest bırakıldı. 'Eylem günü' çerçevesinde BBC, El Cezire, CNN ve Sky kanalları aynı anda özel canlı yayınlar yaparken, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Trafalgar Meydanı'na Johnston'ın dev bir posterini astı. Filistinli gazeteciler de Gazze'de BBC muhabirinin bırakılması için eylem düzenledi. (afp, ap)