BBC ve Sky'ın tepkilere yanıtı: Tarafsızlık

BBC ve Sky'ın tepkilere yanıtı: Tarafsızlık
BBC ve Sky'ın tepkilere yanıtı: Tarafsızlık

BM Gazze?deki insani yardım ve yeniden inşa çalışmaları için milyonlarca dolara ihtiyaç bulunduğunu söylüyor. FOTOĞRAF: AFP

BBC'nin ardından Murdoch'un Sky kanalı da 13 büyük insani kuruluşun Gazze'ye yardım kampanyasını 'tarafsızlık' gerekçesiyle yayımlamayacağını duyurdu. İki kanala siyasiler ve din adamları dahil tüm Britanya kamuoyundan tepkiler yağıyor

LONDRA - Britanya’da insani kuruluşların Gazze’ye yardım için ortak kampanyasını yayımlamayı reddeden BBC, her kesimin şimşekleri çekmesine rağmen, geri adım atmayacağını duyurdu. Sky TV de BBC’nin safına katıldı. Devlete bağlı özerk BBC’nin de Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Sky’ın da gerekçesi aynı: İsrail-Filistin sorununda tarafsızlığı kaybetmemek.
13 insani yardım kurumunun oluşturduğu Felaketler Acil Komitesi (DEC) tüm televizyonlardan kampanyanın yayımını istemişti. Dün Sky News’unun başkanı John Ryley “Hikâyenin taraflarını ödün vermez nesnellikle yansıtırız. Şu sıra Gazze çağrısı yayımının dengeli ve nesnel habercilikle uyuşmadığı sonucuna vardık” dedi. BBC Genel Direktörü Mark Thompson da, “Bu insani sonuçları olan siyasi bir kriz. Haber programındaki duygusal görüntülerden sonra benzer görüntülü kampanyayı izlemek çatışmayla ilgili perspektif dayattığımızı düşündürtebilir” diyerek ret kararında ısrar etti. 

60 vekilden imza
Ama BBC’nin aralarında DEC’in bulunduğu yardım örgütleriyle 1963’te yaptığı anlaşmaya göre ortak yardım kampanyasını prime time’da bedava duyurması gerek. 2006’da İsrail saldırısı yüzünden Lübnan’a yapılan yardım çağrısını da yayımlamamış BBC’ye bu kez tepki yağıyor. Bir dizi bakan kararın değiştirilmesini talep ederken 60’a yakın vekil parlamento önergesi imzaladı. BBC’nin Londra’daki merkezi önünde protestoları dün kısa süreli baskın izledi. Eylemciler TV izlemek için yıllık 140 sterlin ödedikleri lisansları yakarken, aktris Samantha Morton karardan dönülmezse asla BBC için çalışmayacağını söyledi.  Glasgow bürosu da ‘Savaşı Durdur’ grubunca iki saatliğine işgal edildi. 11 bin izleyici BBC’ye şikâyette bulundu. 
Kampanyayı ITV, Channel 4 ve 5 yayımlarken, DEC retçileri “Bizim için tarafsızlık insani ihtiyacı karşılamak” diye eleştirdi. Anglikan Kilisesi Başkanı Rowan Williams yayım isterken, York Başpiskoposu John Sentamu BBC’de “Bu tarafsızlık değil, insanların yoksun bırakılması ve yardıma muhtaç olması meselesi” diye çıkıştı. Vakıflar Komisyonu Başkanı Leydi Suzi Leather, “Bu insani sorumluluk” dedi. Başbakan Gordon Brown “Karar yayımcının” dese de nasıl bağış yapılacağı bilgisini makamının sitesinden yayımladı. (Dış Haberler)