BBC'ye siyonist 'çekidüzen'

LONDRA - Britanya’nın özerk yayın kurumu BBC’nin İsrail’le ilgili haberciliği etrafında büyük kavga koptu. Kuruma şikâyetleri değerlendiren BBC Trust üst kurulu, Siyonist Federasyonu’nun başvurusu uyarınca Ortadoğu editörü Jeremy Bowen’ın İsrail’e karşı taraf tuttuğuna dair rapor yayımladı. Ama Siyonistler tatmin olmazken, raporun BBC’yi İsrail yandaşı yapmayı amaçladığı eleştirileri yükseldi. 
Trust Editoryal Standartlar Komisyonu, 72 sayfalık raporunda, BBC’nin Ortadoğu konusunda ‘hatasızlık ve tarafsızlık’ kurallarının çiğnendiği söylerken, 2007’de yayınlanan ‘1967 Ortadoğu’yu nasıl belirledi’ başlıklı analizle geçen yıl BBC Radio 4’ün yayınladığı ‘Muhabirlerimizden’ adlı program üzerinde durdu. Buna göre, makalade ‘Yahudi yerleşimlerinin herkesin uluslararası hukuk yorumuna karşı koyduğu’ ile ‘siyonizmin sınırları genişletme yönünde doğal bir içgüdüsü olduğu’; radyo programında ‘Har Homa yerleşimini ABD’nin yasadışı değerlendirdiği’ sözleri hatasızlık kuralını çiğniyor. Makaladeki “Çoğu İsrail’de doğmuş, kendilerine çok güvenen İsrailli generaller, kariyerlerinin büyük bölümünde İsrail’in bitmemiş işi olan 1948’teki bağımsızlık savaşını bitirmek için eğitiliyor” cümlesinin ‘bitmemiş iş’ sözü de kusurlu bulundu.
Siyonist Federasyonu BBC’nin alması gereken önlemlere yer verilmemesini eleştirirken, kurumun hükümetin tam gözetimine girmesini istedi. Bir BBC sözcüsü ise, “Bireysel sürçmeler dışında BBC’nin kasten ya da sistematik taraf tuttuğuna dair işaret yok” diyen 2006 tarihli Thomas raporunu hatırlattı. Independent’ın ünlü muhabiri Robert Fisk de dünkü yazısında İsrail lobisine yüklendi. (Dış Haberler)