Belçika liderinin derdi 'bölücüler'

Flaman ve Valon özerk bölgeleriyle Brüksel'deki merkezden oluşan karmaşık bir federasyonla yönetilen suni devlet Belçika'da ayrılık kâbusu hortluyor.

BRÜKSEL - Flaman ve Valon özerk bölgeleriyle Brüksel'deki merkezden oluşan karmaşık bir federasyonla yönetilen suni devlet Belçika'da ayrılık kâbusu hortluyor. Devlet televizyonunun geçen ay 'acı şaka' niyetine 'Flamanlar bağımsızlık ilan etti, devlet öldü' haberini duyurduğu ülkede sonunda Başbakan Guy Verhofstadt bile çıkıp, 'bölücülere savaş açma' gereğinden söz etti.
Ülkede mayıstaki seçimler öncesi ayrılık daha sık tartışılmaya başlarken, Verhofstadt, 'bölücü tehditten' söz edip, devleti yok ettirmeyeceklerini kaydetti. Sorunun 'bölücüler' kadar 'reform istemeyen tepkisizlerden' kaynaklandığını savunan Verhofstadt, bölgesel yönetimleri güçlendirecek reformlarla 'Belçika Federasyonu' yaratılmasını önerdi. Kendisi de bir Flaman olan liberal Başbakan, federal sisteme güç kazandırmak için hazırladığı planın detaylarını gelecek ay açıklayacağını da ekledi.
Flamanlarla Valonların sürekli sürtüştüğü Belçika'da tartışma o boyuta varmış durumda ki, geçen ay devlet televizyonu bölünme konusunda tartışma başlatmak üzere iki yıl çalışıp hazırladığı program için şaka olduğunu dahi belirtmeden ülkenin bölündüğü haberini geçti. Söyleşilerle süslü haberin 'Flaman bölgesi bağımsızlık ilan etti, Belçika devleti öldü, Belçika Kralı Kongo'ya kaçtı' ifadelerine halkın yüzde 89'u inandı. Televizyon ve meclisin telefonları kilitlendi, halk parlamentoya yürüdü. Televizyon haberin şaka olduğu düzeltmesini yapınca bile ortalık yatışmadı. Şakaya NATO zirvesinde yakalanan Verhofstadt "Büyük sorumsuzluk" demişti.