Belçika'da koalisyon görüşmeleri çöktü

Beş aydır hükümetsiz yaşayan Belçika'da koalisyon kurma çalışmalarının çökmesiyle siyasi kriz derinleşti. Çoğunluğu teşkil eden kuzeydeki zengin Flaman bölgesi ile...

BRÜKSEL - Beş aydır hükümetsiz yaşayan Belçika'da koalisyon kurma çalışmalarının çökmesiyle siyasi kriz derinleşti. Çoğunluğu teşkil eden kuzeydeki zengin Flaman bölgesi ile Fransızca konuşulan güneydeki Valonya'da ayrılık damarı kabarmışken hükümeti kurmakla görevli Flaman Hıristiyan Demokratlar'ın lideri Yves Leterme, dün havlu atıp görevi Kral 2. Albert'e iade etti.
Leterme, "Aylardır görevi başarıyla tamamlamaya çalıştım ama maalesef olmadı" dedi. İki Flaman ve iki Frankafon parti arasındaki görüşmeler bölgelere daha fazla yetki devri üzerine düğümlenmişti. Leterme'nin bölgesel otonomilerin güçlendirilmesini öngören reform programını Valonyalı Liberaller kabul ederken, Valonyalı Hıristiyan Demokratlar reddediyordu. Fakir Valonlar genişletilmiş özerk yapının kendilerini federal vergi gelirlerinden mahrum bırakmasından, sosyal hizmetlerin azalmasından ve ekonomik uçurumun derinleşmesinden korkuyor. İşsizlik Vayonya'da iki kat fazlayken, Flamanların devletteki istihdam oranı da Valonlardan iki kat fazla. 10.5 milyonluk nüfusun 6 milyonunu oluşturan ve federal bütçeyi besleyen Flamanlar ise kendi bölgelerinde daha fazla söz hakkında ısrar ediyor.
Ayrılık yanlısı sağcılara gün doğdu
Şimdi gözler Leterme'nin istifasını hemen kabul eden kralın atacağı adıma çevrilmişken kimse ufukta çözüm göremiyor. Bu, Flaman Hıristiyan Demokratlar'ın 150 sandalyeli parlamentoya 30 vekil göndererek birinci çıktığı 10 Haziran seçimlerini kaybetmiş Flaman liberal lider Guy Verhofstadt'ın belirsiz bir tarihe kadar başbakanlık koltuğunda vekaleten oturacağı anlamına geliyor. Valon, Flaman ve Brüksel bölgesinden oluşan Belçika Federasyonu'nun ruhuna el-fatiha demek için fırsat kollayan aşırı sağcı Flaman 'Vlaams Belang' partisi, 'Görüşmelerin çökmesi federasyonun daha fazla yaşayamayacağını gösterdi' çıkışını yaptı. (afp, ap, Reuters)