Belçikalı için 150'inci gününde de hükümetsiz olmak dert değil

Belçika, 10 Haziran seçiminden beri hükümet kurulamayan 150. güne girerek yeni bir rekora imza attı. Ülkedeki nüfusun çoğunluğunu oluşturan kuzeydeki Flaman bölgesi, Fransızca konuşulan güneydeki Valon bölgesi ve...

BRÜKSEL - Belçika, 10 Haziran seçiminden beri hükümet kurulamayan 150. güne girerek yeni bir rekora imza attı. Ülkedeki nüfusun çoğunluğunu oluşturan kuzeydeki Flaman bölgesi, Fransızca konuşulan güneydeki Valon bölgesi ve Brüksel'den oluşan Belçika federasyonunun parçalanacağı söylentileri alıp başını giderken, halkta 'Hükümetsiz de hayat devam ediyor, hatta daha güzel gidiyor' hissi ağır basmaya başladı. Siyasi arenada aralarındaki uçurum gün geçtikçe büyüyen Flaman ve Valon bölgelerinin 11 partisi bir türlü hükümet kuramazken, Belçikalılar siyasilere öfkelerini dile getiriyor.
27 yaşındaki Brükselli Nadine Vandenbosch "Rekor zamandır hükümetsiz olabiliriz, ama hayatımızda bir şey değişmedi. Hâlâ işe gidiyoruz, vergilerimizi ödüyoruz, metro vaktinde işliyor. Siyasiler dikkatli olmazsa Belçikalıların onlara ihtiyacı olmadığı noktaya gelecekler" dedi. Yerel yönetim çalışanı Mark Wouters "Bizi uluslararası alanda rezil ettiler. Her Belçikalı kendini boşlukta, karışık ve kızgın hissediyor. Bu siyaselere ne ihtiyaç var" diye çıkıştı. 27 yıllık çalışma hayatından sonra Flamancanın yanı sıra Fransızca konuştuğunu kanıtlayamazsa terfi edemeyeceği bildirilen Flaman bir postacı da şu görüşü dile getirdi: "Belçikalıların çoğunun tavrı 'Yaşa ve yaşat'. Sıradan Belçikalılar birbirlerini gayet iyi anlıyor. Ama siyasiler farklılıklara vurgu yapıyor."
Halkın yüzde 44'ü parçalanmadan yana
Flaman gazetesi Het Laatse Nieuws'un pazartesi yayımladığı ankette Flamanların yüzde 44'ü Belçika'nın parçalanmasını istiyor. Hükümet pazarlıklarında zengin Flamanlar bölgesel yönetimlere daha fazla yetki devri talep ederken, Valonlar para musluklarının kesileceği kaygısıyla buna karşı çıkıyor. Son olarak pazarlıklar Brüksel'deki Valonların kendi seçim bölgeleri dışındaki Frankofon siyasilere oy verme hakkından vazgeçmek istememesine kilitlendi. Flamanların 'Kabul etmezseniz, parlamentoda sembolik oylama yaparız' resti Valonları iyice gerdi. Kriz bugün çözülmezse, siyasi reforma gidilebilir. Seçimi kaybeden Guy Verhofstadt hükümeti vekâlaten görevi sürdürür ama yeni hiçbir karar alamazken, en azından 2008 bütçesinin hazırlanabilmesi için hükümetin kurulması gerekiyor. (Telegraph, afp)