Belgrad'dan Kosova planına 'Hayır'

Sırbistan'da yeni parlamento, BM özel elçisi Martti Ahtisaari'nin, 1999'da Arnavut ve Sırplar arasındaki savaşın ardından devlet olmayı düşleyen Kosova'ya adı konulmamış bağımsızlık sunan planını reddetti.

BELGRAD - Sırbistan'da yeni parlamento, BM özel elçisi Martti Ahtisaari'nin, 1999'da Arnavut ve Sırplar arasındaki savaşın ardından devlet olmayı düşleyen Kosova'ya adı konulmamış bağımsızlık sunan planını reddetti. 250 üyeli parlamentodaki oylamada, 15 'kabul' oyuna karşılık 225 'ret' oyu verildi. Ret gerekçesinde, 'BM planı, Kosova'nın tam bağımsız ülke olması şartlarını yaratıyor. Bu, Sırbistan'ın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı duymadığından uluslararası hukukun temel prensiplerine aykırı' görüşü dile getirilirken, 'Kosova, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünün parçasıdır. Sırbistan topraklarında yeni bağımsız bir devlet kurmak yasadışıdır' vurgusu yapıldı. Kararda 'Kosova'ya bağımsızlık dayatmanın öngörülemez sonuçlara ve bölgede istikrarsızlığa yol açacağı, ayrıca dünya çapındaki tüm toprak anlaşmazlıklarına tehlikeli bir örnek teşkil edeceği' uyarısı yer aldı.
Ahtisaari umutsuz, Rusya derinden kaygılı
Planın Sırbistan anayasasıyla çeliştiği vurgulansa da AB ile ipleri koparmamak için parlamentonun, Viyana'daki müzakereler için bir ekip görevlendirildi. Ahtisaari'nin 2 Şubat'ta sunduğu plan, Kosova'nın kendi anayasası, ordusu, bayrağı ve milli marşının olmasını, BM gibi örgütlere katılabilmesini içeriyor. Plan Kosova'daki Sırp azınlığa da özerklik tanıyor. Ahtisaari, karar sonrası umutsuzluğunu "Taraflar tam çıkmazda. İlerleme sağlamamız olası değil" diyerek dile getirdi. Martta BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması beklenen planın Rus vetosunu atlatması da zor. Rus Dışişleri yetkilisi Aleksander Botsan-Kharçenko "Planın müzakere için iyi bir temel olduğu konusunda ciddi endişelerimiz var" dedi.