'Ben bildiğiniz Yorgos'um...'

'Ben bildiğiniz Yorgos'um...'
'Ben bildiğiniz Yorgos'um...'

Başbakan Erdoğan?la ilk siyasi teması jet hızıyla yapan Papandreu, Patrikhane?yi ziyaret etti. Bartholomeos?a, kol düğmesi hediye eden Papandreu?ya da isminin yazılı olduğu gümüş tepsi sunuldu. FOTOĞRAFLAR: AA, AP

Yeni Yunan Başbakanı Papandreu, Kıbrıslı Rumlardan önce ziyaret ettiği Türkiye'de İsmail Cem ile barış çabalarını anımsatıp, Türk halkına, 'Beni biliyorsunuz. Niyetim sorunlardan yararlanmak değil, çözüm' mesajı verdi
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

İSTANBUL/ATİNA - Yunanistan’ın çiçeği burnunda Başbakanı Yorgos Papandreu, doğru dürüst başbakanlık koltuğuna oturmadan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Dışişleri bakanları toplantısı için ani bir kararla İstanbul’a gelir gelmez Türk halkına “Beni biliyorsunuz. Niyetim sorunlardan yararlanmak değil, sorun çözmek” mesajı verdi.
Dün Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu tarafından uçağının kapısında karşılanan Papandreu’nun ilk durağı Fener Patrikhanesi oldu. Çan sesleri ile karşılanan Papandreu, Patrik Bartholomeos ile bir saat görüştü. Yine çanlar eşliğinde Patrikhane’den ayrılan Papandreu, gazetecilere, 10 yıl önce eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile sıkı çalışarak işbirliğinde yeni dönemi başlatmalarını ve  yaşanan feci depremlerdeki karşılıklı yardımlaşmayı anımsattı. Papandreu, “Kıbrıs gibi, ikili ilişkiler, sınırlara ve toprak bütünlüğüne saygı, dini hürriyetlere saygı, Patrikhane ve Heybeliada Ruhban Okulu gibi bizleri meşgul eden meselelerle ilgili yakınlaşma çabalarımı Türkler biliyor. Türkler beni iyi tanıyor. Sorunların çözümü için samimi ve açık şekilde çalışacağım” dedi. Bartholomeos da çiçeği burnunda lidere başarı dilerken, “Başbakan ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye yaptı. Bu Türk-Yunan dostluğuna verdiği önemi simgeliyor. Türk milleti bu ziyareti, takdir edecektir” vurgusu yaptı.
Ardından Cem’in Zincirlikuyu’daki mezarına giden Yunan lideri, mezara Cem ile Yunanistan’da birlikte ektikleri ve barış simgeleyen zeytin ağacından koparılmış dalı bıraktı. Papandreu’ya İsmail Cem’in eşi çocukları eşlik etti. Davutoğlu’nun da, Papandreu’dan önce mezara gelip dua etmesi dikkat çekti. 

İlk siyasi istişare
Yunan lideri Türk hükümetiyle ilk siyasi istişaresini de yaparak, Karamanlis döneminde atalete giren siyasi ilişkilere (Ege anlaşmazlıkları) ivme kazandırılması niyetini ortaya koydu. Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde ağırladığı Papandreu tüm meseleleri görüştü. Ortak açıklama olmazken, Papandreu Yunan gazetecilere, Erdoğan’ın anlaşmazlıkların çözümü için yardım yolunda siyasi iradesi bulunduğu izlenimi edindiğini söyleyip, “Bu iradeyi icraata da geçirmeli” dedi. Türk savaş uçaklarının Ege’deki uçuşlarıyla ilgili ‘Türk tarafında tavır değiştirme niyeti gördüğünü’ söyleyen Papandreu, aralıkta Türkiye’nin değerlendirileceği AB zirvesiyle ilgili seçim öncesi yaptığı ‘veto hakkımızdan ödün vermeyiz’ beyanatından farklı konuştu. “Aralık zirvesi önemli bir tarih, değerlendirme de ciddi olacak. Tüm ‘araçlar’ da masada bulunacaktır” diyen Papandreu, Türk medyasında çıkan ve ‘barış anlaşması’ önereceği haberleri için “Daha erken” dedi. “Türkiye ile iyi ilişkiler istediğimizi ve Avrupa’ya giden yolunu desteklediğimizi kanıtladık” vurgusu yapan Yunan lideri, “Ama Türkiye de Avrupa’nın istediği adımları atmalı” diye ekledi. Papandreu Kıbrıs konusunda, Rum lideri Hristofyas’ı desteklediğini, Erdoğan’dan da KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı desteklemesini istediğini kaydetti.

‘Güçlü irade gördüm’
Davutoğlu ise bakanlar toplantısı sonrası açıklamasında Papandreu’da, ikili ilişkilerin daha da güçlü zeminde ilerlemesi için çok güçlü bir irade ve yaklaşım gördüğünü belirterek, “Bizde de aynı yaklaşım mevcuttur. Bu, ilişkilerimize yeni bir ivme katacaktır” dedi.
Atina ve Rum Kesimi’nde şaşkınlık yaratan Papandreu’nun bu yıldırım ziyareti için ‘ilişkilerde yeni bir sayfa’, ‘yeni dönem’ gibi değerlendirmeleri yapıldı. Papandreu akşam ülkesine döndü. 

O zeytin ağacının hikâyesi...
Yunan Başbakanı Yorgos Papandreu’nun 1990’ların sonunda 2001’lerin başında dışişleri bakanıyken Türk-Yunan ilişkilerini rayına oturtmak için çalıştığı Türk meslektaşı İsmail Cem’in İstanbul’daki mezarına getirdiği zeytin ağacı yapraklarının öyküsü de anımsandı. Papandreu ile Cem, bu ağacı Haziran 2001’de Sisam Adası’ndaki Hera tapınağına birlikte dikmişti. Cem ve Papandreu “Büyüyüp serpilsin ve meyveler versin. Türk-Yunan dostluğunun sembolü olsun” temennisiyle de sulamıştı. Bu olaydan bir gece önce Papandreu, Cem’in alkışları arasında zeybekiko oynamıştı.