'Beni ne Evita, ne de Hillary ile kıyaslayın'

Evita efsanesinin memleketi Arjantin, yeni bir kadın liderin yönetimine hazırlanıyor. Zira ülkede pazar düzenlenecek devlet başkanlığı seçimini 2003'ten beri iktidarda olan...

BUENOS AIRES - Evita efsanesinin memleketi Arjantin, yeni bir kadın liderin yönetimine hazırlanıyor. Zira ülkede pazar düzenlenecek devlet başkanlığı seçimini 2003'ten beri iktidarda olan solcu 'Peronist' lider Nestor Kirchner'in eşi senatör Cristina Fernandez'in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Peronist Parti'nin adayı 54 yaşındaki Buenos Aires senatörü Fernandez, 12 rakibe karşı yarıştığı seçimde, anketlere göre yüzde 40 oy oranına kolayca ulaştığından ikinci tura gerek kalmadan başkanlık koltuğunu eşinden devralıp ülkenin seçilmiş ilk kadın lideri olacak.
Başkan seçilince yüksek enflasyon ve işsizlik gibi sorunlarla uğraşması gerekecek Fernandez'in şimdilik en büyük rahatsızlığıysa 'kolay kıyaslamalara' kurban gitmek. Halkın 'La Cristina' lakabıyla andığı müstakbel başkan, memleketinde Evita, yurtdışında da ABD başkanlık seçiminin favori adayı Hillary Clinton'la karşılaştırılmaktan rahatsız. Fernandez, basına verdiği nadir demeçlerden birinde "Hillary'yi severim çünkü zeki ve çağdaş bir kadın ve eşinden bağımsız değil ama onunla bir arada var olan imaj yaratmayı bildi" dese de, dert yanmayı da ihmal etmedi: "Hillary ile birkaç ortak noktamız var. İkimiz de senatörüz, avukatız ve devlet başkanı eşleriyiz. Ama başka benzerliğimiz yok. Ayrıca Ne Hillary Clinton, ne Evita Peron, ne başka birisiyle karşılaştırılmak istemiyorum. Zira kendin olmaktan daha iyisi yoktur."
'Artık hedefimiz Arjantin'
1970'lerde öğrenci eylemlerine katılan Fernandez, artık ünlü tasarımcılara ait şık giysileriyle dikkat çekerken, üniversitede tanışıp evlendiği eşiyle siyasete bakışlarını şöyle anlatıyor: "Siyaseti dünya ve toplumu değiştirme aracı olarak görürdük. Birlikte dünyayı değiştirmek isterdik. Ancak şimdi daha gerçekçiyiz ve planımız daha mütevazı. Sadece ülkemizi değiştirmek istiyoruz."