Berdimuhammed liderlik koltuğunda

Doğalgaz zengini Türkmenistan'ı 21 yıl demir yumrukla yöneten Sefermurad Türkmenbaşı'nın aralıkta kalp krizinden ölmesi sonrası halefi belirlendi. Pazar günü yapılan seçimlerin galibi beklendiği gibi başkanlığa vekâlet eden Gurbanguli Berdimuhammed oldu.

AŞKABAT - Doğalgaz zengini Türkmenistan'ı 21 yıl demir yumrukla yöneten Sefermurad Türkmenbaşı'nın aralıkta kalp krizinden ölmesi sonrası halefi belirlendi. Pazar günü yapılan seçimlerin galibi beklendiği gibi başkanlığa vekâlet eden Gurbanguli Berdimuhammed oldu. Seçim Komisyonu, 'göstermelik' altı adayın yarıştığı başkanlık seçiminde, Berdimuhammed'in oyların yüzde 89.2'sini aldığını duyurdu. Beş yıllığına başkan seçilen 49 yaşındaki Berdimuhammed, dün Halk Meclisi'nde "Hayatımı Oğuz Kaan'ın muhteşem görkemine adayacağım ve büyük Türkmenbaşı'nın yolundan yürüyeceğim. Türkmenbaşı'nın açtığı yolda, halkın iyiliği ve ülkenin refahı için çalışmaya ve anayasa ile yasalara uymaya söz veriyorum" sözleriyle yemin etti.
Türkmenbaşı'nın bizzat sözlerini yazmış olduğu milli marşın yankılandığı meclis salonunda yer alan 'iyi şans' simgesi beyaz halıda yürüyerek alkışlar arasında kürsüye çıkan yeni lider, yabancı ortaklarının istikrarsızlık kaygılarını yatıştırmaya çalıştı: "Dünya pazarlarına enerji sevkıyatı planlarımız uyarınca, ikili anlaşmalarımıza kesinlikle bağlı kalacağız ve gelecekte ilişkilerimizi karşılıklı çıkar ve eşit haklar temeli üzerine kuracağız." Reform vaat etmiş Berdimuhammedov, herkese internet erişimi, eğitimi uluslararası standartlara getirip yeni üniversiteler kurma, hastane ve doğumevleri açma ve emeklilik sistemini düzeltme vaatlerini de yineledi. Tören sonunda Türkmen bayrağını öpen Berdimuhammedov'a, geleneksel giysiler içindeki aşiret liderleri de iktidar simgeleri olan kılıç ve bir somun ekmeğin yanı sıra Türkmenbaşı'nın 'Ruhname' adlı eserini hediye etti.
Rusya ağırlığını koyuyor
Türkiye'yi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği törene, dünyanın beşinci büyük doğalgaz kaynağına sahip Türkmenistan'da büyük enerji çıkarları bulunan Rusya adına Başbakan Mikhail Fradkov katılırken, Rus gaz devi Gazprom'un Başkanı Aleksey Miller da hazır bulundu. Yeni yönetimin Rusya'yı baypas eden Hazar hattından yana tavır almasını isteyen ABD ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Boucher'la temsil edildi. Türkmen gazının başlıca müşterileri Ukrayna ve Gürcistan'ın liderleri Viktor Yuşcenko ile Mikhail Saakaşvili de yer aldı. Erdoğan, ikili temas fırsatı buldu. (bbc, afp)