Berlin Türkiye için 'ucu açık' bıraktı

BERLİN - Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kadeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) Hür Demokrat Parti (FDP) ile oluşturacağı koalisyon hükümetinde çıkan Türkiye pürüzünde uzlaşmaya varıldı. Dün Alman medyası üç partinin Türkiye konusunda önceki CDU-Sosyal Demokrat Parti (SPD) hükümetinin politikasını sürdürme kararı aldığını duyurdu. Eski politika da Türkiye açısından nahoştu.
Hükümet protokolünün yazılması pazarlığında CSU ‘Türkiye’ye tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık’ ifadesi için bastırıyor, FDP Türkiye gelecek dört yılda üye olmayacağından bunun protokolün konusu yapılmamasında diretiyor, CDU da Türkiye’yi tümden küstürmek istemiyordu. Tarafların bulduğu orta yol, selef hükümetin pozisyonunu benimsemek oldu. Önceki hükümet protokolü, “Türkiye ile müzakereler sonuç açısından ucu açık sürdürülüyor. Üyelik ne otomatik ne de garanti. AB Türkiye’yi üye kabul edebilecek ya da Türkiye üyelik kriterlerini tümüyle yerine getirebilecek durumda olmazsa, Türkiye AB ile imtiyazlı ilişkisini daha geliştirebilecek şekilde AB yapılarına mümkün olduğunca yakından bağlanmalı” diyordu.
Bu ifadeler üyeliği tümden dışlamıyor.
Başbakan Angela Merkel’in liderliğindeki CDU, seçim programına “Türkiye’nin tam üyeliğinden ziyade imtiyazlı ortaklığı doğru çözüm” ifadesini koymuştu. Hazirandaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu yönde kampanya yürütmüştü. (afp, Zeit)