Berlin'de koalisyonun temel direği Müntefering istifa etti

Almanya'da kökenleri 1863'e dayanan Sosyal Demokrat Parti'de (SPD) taşlar yerinden oynarken, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile SPD'nin büyük koalisyon hükümeti de sarsılıyor.

BERLİN - Almanya'da kökenleri 1863'e dayanan Sosyal Demokrat Parti'de (SPD) taşlar yerinden oynarken, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile SPD'nin büyük koalisyon hükümeti de sarsılıyor. CDU'lu başbakan Angela Merkel'in SPD'li yardımcısı ve çalışma bakanı Franz Müntefering'in istifasını açıklaması, Berlin'de şok dalgaları yarattı.
Yıllardır kanserle mücadele eden ve kısa süre önce bir ameliyat geçiren 61 yaşındaki eşi Ankepetra'nın başından ayrılmayan Müntefering, istifa kararının tümüyle ailevi nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Ancak eski SPD'li başbakan Gerhard Schröder'le birlikte bugün hâlâ uygulanmakta olan ekonomik reform programını hazırlamış ve 2005'te erken seçim kararını almış kurt siyasinin, hem reform programına karşı çıkan SPD Genel Sekreteri Kurt Beck'e hem de kendisine verdiği sözleri tutmayan sağcı Merkel'e sinirlendiği belirtiliyor.
Steinmeier başbakan yardımcısı
Büyük koalisyonun 'temel direği' 67 yaşındaki 'general' lakaplı Müntefering, başbakan yardımcılığını son dönemde Merkel'i yoğun eleştiren Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'e, çalışma bakanlığını parlamento grubu lideri Olaf Scholz'a bıraktı. Geçen ayki SPD kongresinde Müntefering'in itirazına rağmen Beck'in bastırmasıyla yaşı büyük Almanların tam işsizlik ödeneği alma süresinin uzatılması kabul edilmişti. Dün CDU'nun tüm posta çalışanlarına asgari ücret vaadinden dönmesi üzerine Merkel'e 'hayal kırıklığını' ileten Müntefering, gazetecilerin "İki önemli kadına istifa kararınız hakkında bilgi verdiniz. Biri eşiniz, diğeri Başbakan. Tepkileri ne oldu" sorusunu esprili yanıtladı: "Eşimin hoşuna gitti, Başbakan'ın gitmedi." Merkel "Hayatta siyasetten çok daha önemli şeyler var. Hep anlaşamasak da artık birlikte çalışamayacak olmamız çok yazık" dedi.
Müntefering 2005'te uluslararası finans kapitali çekirge sürüsüne benzetip dünyada yankı yaratmıştı. Oy oranı yüzde 30'a inip CDU'nun 10-15 puan gerisine düşen SPD'de, hükümete girmeyen Beck eski tüfeklikle, Steinmeier de Merkel'i gölgede bırakarak 2009 seçiminde başbakanlığı kapma hesabı yapıyor. Erken seçim de ihtimal dahilinde, ama şimdilik her iki tarafa tek başına iktidar ihtimali görünmüyor. (Dış Haberler)