Berlin'e 'parti kapat' çağrısı

Almanya'da ırkçı saldırıların hortlaması sebebiyle Başbakan Angela Merkel neo Nazi eğilimli bir partiyi kapatması yönünde baskı altında. Doğu Almanya'nın...

NPD BERLİN - Almanya'da ırkçı saldırıların hortlaması sebebiyle Başbakan Angela Merkel neo Nazi eğilimli bir partiyi kapatması yönünde baskı altında. Doğu Almanya'nın Mügeln kentinde yaz festivali sırasında 50 Alman'ın sekiz Hintliyi sokaklarda kovaladığı, sığındıkları pizzacının kapısını kırıp Hintlileri dayaktan geçirdiği geçen hafta sonu olaylar bununla sınırlı kalmamış. Meğer batıdaki Mainz kentinde de şarap festivali sırasında iki Afrikalı dövülmüş.
Mainz yetkilileri soruşturmanın hayrı için olayı bir hafta gecikmeli duyurduklarını savunurken, 20 yaşlarındaki bir Sudanlının durumunun kritik olduğunu belirtti. Olaylardan birkaç saat önce, iki eyalet parlamentosunda sandal-yeleri olan Ulusal Demokratik Parti'nin (NPD) liderlerinden Udo Voigt, Adolf Hitler'in yardımcısı Rudolf Hess'i 20. ölüm yıldönümü vesilesiyle Nobel Barış Ödülü'ne aday gösteren konuşma yapmıştı.
Irkçı saldırılardaki tırmanış karşısında hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) lideri Kurt Beck NPD'yi yasadışı ilan etmeye yönelik yeni girişim başlatacaklarını duyurdu. Merkel 2003'te selefi Gerhard Schröder'in bu yöndeki girişiminin anayasa mahkemesinden döndüğünü de hatırlatarak öneriye karşı çıkarken, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini'den de NPD'nin yasaklanması çağrısı geldi. Frattini, Bild am Sonntag'a "NPD yasaklanırsa çok memnun kalırım. Neo Naziler kanser gibi, demokratik ülkelere tehdit. Yabancı düşmanlığı ve aşırı sağ tüm Avrupa'da yükselişte. En çok endişelendiğimiz beş ülke Almanya, Fransa, Belçika, Danimarka ve kendi ülkem İtalya" dedi.
Mainz'de Sudanlı delikanlının başına şişeyle vurulduğu ve yerde kıvranırken dövüldüğü, yardım çağırmaya koşan 39 yaşındaki Mısırlının da kafasına şişeyle vurulduğu belirtildi. Mügeln'de 70 polisin gelmesiyle hayatı kurtulan Hintlilerden üçüne hastanede çok sayıda dikiş atılmış ve tedavi görmüşlerdi. Merkel saldırıyı kınarken olaya kimsenin müdahale etmemesinin Almanya'nın imajını kötü etkilediğini söylemişti. Sadece Saksonya eyaletinde resmi kayıtlara yılın ilk yarısında 137 neo Nazi saldırı yansırken, Forsa anketine göre 14-25 yaş arası her iki Alman gencinden biri nasyonal sosyalizmin iyi yanları olduğuna inanıyor. (Independent, afp)