Berlinli 'ya etik ya din'e gelmedi

Berlinli 'ya etik ya din'e gelmedi
Berlinli 'ya etik ya din'e gelmedi

Gay ve lezbiyenler entegrasyon için Türkçe yazılar da olan posterler astı. Etik dersi cephesinin çok kültürlülük posterindeki gençler Amerikalı çıktı!

Ateizmin dünya başkenti diye anılan Berlin'de, dün 'Etik mi, din mi' sorusu için yapılan referandum başarısız oldu. Dini örgütlerin talebiyle yapılan referandum, öğrencilerin zorunlu etik dersine girip, isterse din dersi alması yerine öğrencileri etik ve din dersleri arasında tercihe zorlamayı amaçlıyordu

BERLİN - Sosyologların ‘ateizmin dünya başkenti’ diye nitelediği Berlin’de dün yapılan ‘Etik mi, din mi’ referandumu başarısız oldu. Böylece okullarda halihazırda geçerli olan etik dersinin zorunlu, din dersinin de seçmeli olması şeklindeki uygulama aynen devam edecek. Sandığa çağrılan 2.5 milyon Berlinliden yüzde 29’u oy kullanırken, öğrencileri ‘etik ya da din’den birini almaya zorlayacak uygulamaya  hayır diyenlerin oranı yüzde 51.3 çıktı. Böylece mevcut sistemin değişmesi için gereken 611 bin 422 sayısına ulaşılamadığı kaydedildi.
 Alman başkentinde 2005’te Hatun Sürücü’nün töre cinayetine kurban gitmesinin ardından yedinciden onuncu sınıfa dek zorunlu etik dersi konulmuştu. Diğer yandan öğrenciler isterse dini cemaatlerin verdiği din derslerinden herhangi birini alabiliyor. Dün ‘evet’ çıksaydı etik ve din dersi zorunlu seçmeli dersler arasında yer alacak, öğrenciler etik ya da din dersi arasında tercih yapmak zorunda kalacaktı. Zorunlu etik dersinin din derslerine katılımı azalttığı gerekçesiyle harekete geçen kiliseler, ‘Pro Reli’ (din dersi yanlısı) adlı kampanyayla imza toplamıştı.Günlerce seçimleri aratmayan hararetli kampanyalara sahne olan, iki saftan birini seçen şöhretlerin posterleriyle donanan Berlin’de iktidardaki Sosyal Demokratlar ile Solcu Parti ve Yeşiller etik dersinin zorunlu  kalması, Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hür Demokratlar ise kalmaması için kampanya yürüttü. Elbette CDU’lu Başbakan Angela Merkel ‘Pro Reli’ye destek açıkladı. 

DİTİB’in derdi İslam dersi
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin Şubesi, Pro Reli’ye desteklerini şöyle gerekçelendirdi: “Bize din ve etik dersleri seçmeli olur ve öğrenci kendi tercihini yaparsa, İslam dersi için de aynı şeyin geçerli olacağını vaat ettiler. Bu bizim için avantaj.” Muhafazakâr eğilimli Berlin Türk Cemaati (TGB) de “Tüm Müslüman öğrencilerin İslam derse katılabilmesi için, bunun zorunlu ve kapsayıcı sunulması gerekiyor” diyerek ‘Pro Reli’yi destekliyor.
Berlin-Brandenburg Türk Veliler Birliği (BBTVB), Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Anadolu Alevileri Kültür Merkezi ise etik dersinin zorunlu kalmasından yana. Din dersine karşı olmadıklarını belirten TBB sözcüsü “İslam dersinin de olmasını savunuyoruz. Biz, etik dersi ile din dersinin birbirinin alternatifiymiş gibi gösterilmesine karşıyız. Etik dersi, yani çocuklara toplumsal değerleri yansıtmak devletin görevi. İsteyen çocuklar din dersini dini kurumlardan alabilir” dedi. Çocukların etik ile din dersi arasında tercih yapmasının sınıfları böleceğini ve entegrasyona darbe indireceğini, oysa  cinsellik ve kürtaj gibi konuların herkesin katılımıyla laik bir ortamda ele alınması gerektiğini söyleyen Sosyal Demokratlar da “Değerler söz konusu olduğunda çocuklar dinlerine göre ayrılmamalı” sloganını kullandı. (dpa, D. Welle)