Berlusconi AİHM'ye şikâyet edilecek

Berlusconi AİHM'ye şikâyet edilecek
Berlusconi AİHM'ye şikâyet edilecek

Berlusconi?nin basın toplantısında Sarkozy?ye fısıldadıklarını bir Fransız televizyonunun dudak okuma uzmanı ?Sana kadınını ben verdim? diye çözümledi. FOTOĞRAF: REUTERS

Kadınlara ettiği sözler sıklıkla cinsiyetçilik olarak algılanan gaf şampiyonu İtalya Başbakanı, iki solcu kadın vekil tarafından AİHM'ye şikâyet edilecek. Berlusconi'nin ortak basın toplantısında Sarkozy'ye eşi Bruni'ye atıfla 'Sana kadınını ben verdim' dediği iddiası bardağı taşıran damla oldu

ROMA - Gaf şampiyonluğuna cinsiyetçilik tuz biberi ekmekle sık sık eleştirilen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’ye tahammül edemeyenler, soluğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) alıyor. Berlusconi’nin perşembe günü Roma’da ağırladığı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin kulağına, İtalyan asıllı eşi Carla Bruni’ye atıfla,  “Sana kadınını ben verdim” dediği iddiası, bardağı taşıran damla oldu. İki solcu İtalyan kadın milletvekili, kadınlarla ilgili açıklamalarıyla cinsiyetçilik yaptığı gerekçesiyle Berlusconi’yi AİHM’ye şikâyet edecek.
Ana muhalefetteki Demokrat Parti’den Anna Paola Concia ile Avrupa Parlamentosu üyesi Donata Gottardi, ortak açıklama yaparak, “Berlusconi’yi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal etmekten dava edeceğiz. Çünkü sürekli kadınların itibarını kıran açıklamalar yapıyor” dedi. Concia, şikâyet dilekçesini yarın Strasbourg’ta mahkemeye ileteceklerini söyledi. AİHS, Avrupa vatandaşlarının özel yaşamlarının korunması ve ayrımcılığa uğramamasını garanti altına alıyor.
Bakanların yarısı kadın olan İspanya hükümeti ‘çok pembe’ diye ‘ti’ye alan, “Bekâr olsam seninle hemen evlenirdim” dediği eski erotik model Mara Carafagna’yı Eşit Haklar Bakanı yapan, Carafagna’nın başını çektiği kadın bakanlarına erotik mesajlar gönderdiği ortaya çıkan Berlusconi, son olarak geçen ay artan tecavüz vakaları karşısında askeri önlemler almanın da işe yaramayacağı görüşünü “Kadınlarımız o kadar güzel ki” diye dile getirmişti. 

‘Doğrusu, Sorbonne’da okudum’
Dolayısıyla perşembe günkü enerji zirvesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Berlusconi’nin konuşmasına bir ara müdahale ettiği Sarko’ya çok kısık sesle bir şeyler söylemesi herkesin merakını celbetti. Fransız televizyonu Canal +’nün bir dudak okuma uzmanı Berlusconi’nin sözlerini “Kadınını sana ben verdim” diye çözdü. Sarko’nun ise Berlusconi’nin İtalyanca-Fransızca karışık söylediği sözlere gülümserken “Bunları tekrar etmem gerektiğinden emin değilim” dediği sonucuna varıldı. Fransız medyası İtalyan Başbakanı’na ‘Bayağılık Oscarı’nı yakıştırdı. İtalyan Başbakanlığı ise, Berlusconi’nin Sarkozy’ye aslında tam olarak “Biliyorsun ben de Sorbonne’da okudum” dediğini savundu. Bruni’nin vereceği tepki de merak konusu oldu. Zira Berlusconi’den hazzetmediğini saklamayan model-şarkıcı, İtalya başbakanının ABD Başkanı Barack Obama’ya ‘yakışıklı, genç ve bronzlaşmış’ demesine kızıp “Bu sözleri duyduktan sonra Fransız vatandaşlığına geçtiğim için çok sevindim” demişti. Davacı kadın vekil Concia, “Carla İtalya’da kendisini destekleyenler olduğunu bilmeli” derken,  Berluconi’ye “Bunlar şaka değil. Kendisi öyle sıradan bir insan değil, ağzından çıkanı kulağı duysun” diye çattı.  ‘Dünyanın en seksi bakanı’ diye nitelenen Carfagna ise, suçlamaları reddedip hükümetin seleflerinden daha fazla ‘kadın dostu’ yasa çıkardığını savundu.
Berlusconi, tecavüzle ilgili sözleri tepki çektiğinde, “İtalyan kadınlarına bir iltifat. İnsanlar asla mizah ve şaka duygusunu kaybetmemeli” demişti. (afp, dha, Telegraph)