Berlusconi bezgini İtalyan solu 'komedyene emanet'

Berlusconi bezgini İtalyan solu 'komedyene emanet'
Berlusconi bezgini İtalyan solu 'komedyene emanet'

Grillo İtalya soluna liderlik iddiasını bloğuna kendisini Karl Marx gibi resmeden fotoğraf koyarak ilan etti. FOTOĞRAFlar: AFP

ROMA - İtalya’nın en sevilen komedyeni Beppe Grillo, anamuhalefetki merkez sol Demokrat Parti’nin (PD) liderliğine soyundu. Siyasi mizahıyla kitlelerin sevgilisi haline gelmiş Beppe ekimde PD’nin liderlik seçimlerinde yarışa gireceğini duyururken, partide kimileri bunu ‘provokatif bir şaka’ olarak algılamakta gecikmedi.
1949’dan beri ülkede en aşırı sağcı hükümeti kuran Başbakan Silvio Berlusconi’yi ayyuka çıkan seks skandallarına rağmen köşeye sıkıştıramayan PD, Nisan 2008’deki genel seçimde uğradığı hezimetin ardından hazirandaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçiminde de yüzde 26 oy alarak sağcı iktidar partisi Özgür Halk’ın (PDL) 12 puan gerisinde kalmıştı. Şubatta istifa eden Walter Veltroni’nin yerine ekimdeki kurultayda yeni başkan arayışına giren partide, geçici başkan Dario Franceschini ve eski Ekonomik Gelişme Bakanı Luigi Bersani adaylıklarını koydu.

İtalya’nın Michael Moore’u 
Adaylık için 1500 imza gerekirken, Grillo, şimdiden 10 bin imzaya ulaştığını söyledi. Sık sık ABD’nin Oscar ödüllü kara mizah ustası Michael Moore’la karşılaştırılan Grillo, “Komünist Parti başkanı Enrico Berlinger’in ölümünden beri solda bir boşluk var” tespiti yaparken, İtalyan soluna ‘yeni fikirler, tasarılar ve cesaret” pompalamayı da vaad etti. Gel gör ki, parti kademeleri komedyenden rahatsız olmakta gecikmedi. Partinin ileri gelenlerinden Piero Fassino, Grillo’nun yaşamadığı bir yerden lider adayı olduğu için eleştirdi. ‘beppegrillo.it’ adlı bloğuyla ünlü Grillo, küreselleşme, yolsuzluk, enerji tüketimi, ifade özgürlüğü, çocuk işçiler ve teknoloji gibi konularda yazıyor. Siyasi programının ayrıntılarını da açıklayan komedyen en başa nükleer enerji karşıtlığı ile televizyon yayın haklarının siyasilerden alınması ve anayasayı ‘popülist yasalar’dan arındırmayı koyuyor. (afp)