Berlusconi dokunulmazlığı yitirdi

Berlusconi dokunulmazlığı yitirdi
Berlusconi dokunulmazlığı yitirdi

Berlusconi, ?Solcu üyelerden başka türlü karar beklemezdim? diye yorumladı.

ROMA - İtalya’da Anayasa Mahkemesi, 2008’de üçüncü dönem için işbaşına gelmiş ülkenin en zengin adamı Başbakan Silvio Berlusconi ’yi ‘dokunulmazlığından’ etti. Mahkeme dün oyçokluğuyla ‘Alfano Yasası’ diye bilinen ve cumhurbaşkanı, başbakan, senato ve meclis başkanına görev süresince dokunulmazlık hakkı tanıyan yasanın anayasaya aykırı olduğu için iptaline hükmetti. Böylece Berlusconi hakkında açılan ama askıya alınan yolsuzluk ve rüşvet davalarının yolu açıldı.

‘Solcu oldukları için böyle oldu’
Mahkeme, dokunulmazlıklara dair yasal düzenlemenin anayasayla bağdaşmadığı, bu konuda normal bir yasal düzenlemenin kâfi olmayacağı, anayasa değişikliği gerektiğine hükmetti. Muhalefet bu kararla bayram yapsa da, genç kadınlarla seks skandalları yüzünden zorlanan 73 yaşındaki Berlusconi başını dik tutma çabasında. Berlusconi’nin sağ koalisyonu ‘yola devam’ kararı alırken, İtalyan lideri köpürdü. Berlusconi Grazioli Sarayı’ndaki ikametgâhından çıkışında 15 üyeli Mahkeme’nin üyelerinin çoğu solcu olduğu için böyle karar verdiklerini savunup, “Hiçbir şey umurumda değil. Beş yıl iktidarda olacağız. 11 üyenin solcu olduğu bir mahkemenin dokunulmazlık yasasına onay vereceğine zaten inanmıyordum” dedi. Koalisyon ortağı Kuzey Birliği’nin lideri ve Reform Bakanı Umberto Bossi de “Kimse bileğimizi bükemeyecek” açıklaması yaptı. Berlusconi’nin avukatı Niccolo Ghedini ise müvekkilinin yargılanmaktan korkmadığını savunsa da “Şimdi davaları göğüslememiz gerekecek” diye konuştu.
Berlusconi 1990’larda hakkındaki iki dava nedeniyle sahte kanıt sunmak için Britanyalı vergi avukatı David Mills’e 600 bin dolar vermekle suçlanıyor. 4.5 yıl hapse çarptırılmış Mills temyize başvurdu. Diğer dava, sahibi olduğu Mediaset tele-vizyon imparatorluğunun yayın haklarının satışıyla ilgili yolsuzluk yapmak. (afp, ap, Reuters)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi