Berlusconi Erdoğan'ı arayınca ne protokol kaldı ne tören...

Berlusconi Erdoğan'ı arayınca ne protokol kaldı ne tören...
Berlusconi Erdoğan'ı arayınca ne protokol kaldı ne tören...

NATO liderleri Ren Nehri?ndeki Avrupa Köprüsü üzerinden Almanya?dan Fransa?ya geçti. Düşmanlığın gömülmesini simgeleyen geçişte Gül de yerini aldı. Berlusconi ise telefon başındaydı. FOTOĞRAFLAR: aa, AP, reuters

Liderler Almanya'dan Fransa'ya köprüyle geçmek için Berlusconi'nin Erdoğan'la görüşmeyi bitirmesini nafile bekledi. İtalyan lider askeri töreni de kaçırdı


Berlusconi Erdoğan’ı iknaya çalışırken yüzü şekilden şekle girdi.

STRASBOURG - Gaf ve patavatsızlıklarıyla ünlü İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, NATO zirvesi sırasında Türkiye ile yaşanan genel sekreterlik krizini aşma adına sıkı dostu Başbakan Tayyip Erdoğan’a telefon açıp ikna için uzun görüşmeler yaptı. Ama bu sırada diğer liderleri ekip, karşılama törenini kaçırarak protokol kurallarını yerle yeksan etti.
Dün Arnavutluk ve Hırvatistan’ın katılımıyla üye sayısı 28’e çıkan NATO’nun liderleri, Alman kasabası Kehl’de Ren Nehri üzerindeki köprüden Fransa’nın Strasbourg kentine geçmek için araçlarından inip kırmızı halıya yöneldi. Berlusconi ise limuzininden telefonla konuşur halde çıkıp liderleri karşılayan Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yönelmek yerine el işareti yaparak izin istedi. Diğer liderler ilerlerken Merkel kırmızı halıda, İtalyan konuğunu kah omuz silkeleyerek, kah sağa sola şaşkın şaşkın bakarak 7-8 dakika bekledi, ancak görüşme uzayınca vazgeçip gruba katıldı. Rahatça konuşmak için nehrin kenarına giden Berlusconi’nin şekilden şekile giren yüz ifadeleri kameralara yansıdı. Bu görüntüler Avrupa televizyonlarından canlı yayımlandı.
Nehrin öte yakasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ‘birleşmeyi’ temsil eden karşılama töreninde çekilen fotoğrafa giremeyen Berlusconi, ardından NATO operasyonlarında görev yapan askerler onuruna saygı duruşuna da yetişemedi. Gözü arkada kalan Merkel’in İtalyan liderin yolunu gözlediği dikkatlerden kaçmazken, 60. yaş aile fotoğrafına girmeyi başaran Berlusconi geç kalmasının nedenini Merkel ve Sarkozy’ye anlatmaya çalışırken görüldü. 

‘İkna edemedi’
Uluslararası ajanslar olayı ‘yeni gaf’ olarak niteledi. İtalya başbakanlığından bir yetkili, Berlusconi’nin NATO mesaisi yaptığını belirtip “Sabah uyandığından beri tıkanıklığı aşmak için Erdoğan’la doğrudan temas halindeydi” dedi. Hükümetten bir yetkili, Berlusconi’nin Erdoğan’ı ikna edemediğini söyledi. Bir İtalyan diplomatik kaynak, ilk aramada “İttifak üyeleri arasında Rasmussen üzerinde bir mutabakat var, bu konuda tutumunuzu yumuşatın, diyaloga açık olun” diyen Berlusconi’nin ikinci aramada “Özellikle Roj TV konusunda haklısınız. Endişelerinizi gidereceğiz” dediğini aktardı. Ama sonuçta Berlusconi’nin yapamadığını ABD Başkanı Barack Obama başardı.

Roma’da Kraliçe krizi
Öte yandan Berlusconi’nin çarşamba akşamı Buckingham Sarayı’nda G20 fotoğrafı çekilirken ABD Başkanı‘na uzaktan “Bay Obamaaaa! Ben bay Berlusconi” diye seslenip Britanya Kraliçesi’nden “O da ne! Bu adam niye bağırıyor” tepkisini alması gürültü kopardı. Video Youtube’a düşerken, kraliyet “Gaf-gücenme sözkonusu değil” dedi. Ama İtalya’da muhalefet ayaklanırken, basın manşete çıkardı. Değerler İtalyası Partisi “Ülkemiz kraliçeden azar işiten bir başbakanı hak etmiyor. Bizi küçük düşürmeye hakkı yok” derken, Berlusconi’yi bağırırken, kraliçeyi kulaklarını elleriyle tıkarken resmeden ‘İtalya’nın sesi’ başlıklı karikatür basıldı. Berlusconi, “Artık size basın toplantısı düzenlemeyeceğim” tepkisini verdi. (afp, Reuters, Radikal)