Berlusconi mahkemeye Veronica tatile gidiyor

İtalya'nın 70'lik eski Başbakanı ve ana muhalefetteki sağcı Forza İtalya'nın lideri Silvio Berlusconi, Sardunya Adası'ndaki villasında beş genç kızla samimi pozlarını yayımlayan magazin dergisi Oggi hakkında dava açacak.

ROMA - İtalya'nın 70'lik eski Başbakanı ve ana muhalefetteki sağcı Forza İtalya'nın lideri Silvio Berlusconi, Sardunya Adası'ndaki villasında beş genç kızla samimi pozlarını yayımlayan magazin dergisi Oggi hakkında dava açacak. Avukatı Niccolo Ghedini "Berlusconi, özel yaşamı ihlal edildiği için son derece rahatsız. Bunun ardında kendisine karşı yürütülen belirli bir medyatik ve siyasi stratejinin olduğunu düşünüyor" dedi.
Oggi'nin 'Berlusconi'nin Haremi' başlığıyla duyurduğu fotoğraflarda Berlusconi, kızlarla el ele hatta kucağına oturtmuş halde yakalanmıştı. Sözcüsü Paolo Bonaiuti, "Paskalya bayramında, sempatizanı olan gençler, kızlı erkekli onu görmeye geldi. Dergi, sadece kızlarla fotoğraflarını basmış" savunması yapmıştı.
Gözler ise Berlusconi'nin 'eli maşalı' eşi Veronica'ya çevrildi. Şubatta kadın vekil Mara Carfagna'ya ilanı aşk edince, La Republica'da 'Kocam açıkça özür dilemeli' başlıklı açık mektup yayımlatan ve istediğini alan Veronica, hâlâ sessiz. Ancak La Stampa'ya göre, 'en kısa sürede uzun bir tatile çıkacak.' Basına göre, cidden rahatsız olan Veronica, olayın 'özür talebindeki haklılığını kanıtladığını' söylüyor.
Basın üçü kumral, biri sarışın, biri kızıl 'harem beşlisinin' peşinde. Kızıl kızın, Biri Bizi Gözetliyor yarışmasında ünlenen Angela Sozio olduğu öğrenilirken, diğerlerinin eğlence programlarının şov kızları olduğu söyleniyor. Sozio, Forza İtalya'da fiilen çalıştığını anımsatıp "Bayram günü, parti için çalışanların grup fotoğrafı çektirmesinde ilginçlik yok" dedi.
'Dergimiz yayımlamakta haklı'
Solcu Prodi hükümetinin sözcüsü Silvio Sircana'nın bir eşcinselle fotoğraflarını satın aldığı halde yayımlamayan Oggi ise sağcıların hedefinde. Ancak Genel Yayın Yönetmeni Pino Belleri kimsenin eleştiri hakkı olmadığını savunup "Kimseden gazetecilik dersi alacak değilim. Rusya lideri Putin, ABD Başkanı Bush veya Britanya Başbakanı Blair'in elini bir kızın gömleğine sokmuş halde fotoğraflarının bulunamayacağından eminim. Yani fotoğrafları yayımlamamazlık edemezdik. Ama İtalya'da bunu normal sayıyorsak ülke değiştirelim daha iyi" çıkışı yaptı. Belleri 'villada başkaları da bulunduğu için olayın skandal sayılamayacağı' iddiasına da şu yanıtı verdi: "Zaten 'yalnızdılar' yazmadık. Ama fotoğraflar çekilirken korumalar ve bahçıvanlar 50-100 metre uzaktaysa, bizim yapabileceğimiz bir şey yok."