Berlusconi saldırıya uğrayınca siyasetin yaralarına el attı

Berlusconi saldırıya uğrayınca siyasetin yaralarına el attı
Berlusconi saldırıya uğrayınca siyasetin yaralarına el attı

Berlusconi?nin yoğun güvenlik önlemleri altında götürüldüğü Milano yakınlarındaki Arcore?deki villasına ?Hoşgeldin Silvio? yazılı pankart asıldı. FOTOĞRAF: ap, afp

Uğradığı saldırı yüzünden hastanede tutulan İtalya Başbakanı Berlusconi taburcu olurken, 'İki anım olacak. Birkaç kişinin nefreti, çok sayıda İtalyanın sevgisi' deyip muhalefete temiz sayfa açmayı önerdi

ROMA - İtalya’da pazar günü Milano mitinginde uğradığı saldırıda burnu ve iki dişi kırılan ve yüzünden yaralanan Başbakan Silvio Berlusconi , dört gündür gözlem altında tutulduğu hastaneden dün nihayet taburcu edildi. 73 yaşındaki lider burnunda küçük bir bandaj ve sol yanağını kaplayan sargı bezi eşliğinde gazetecilerle destekçilerin akın ettiği Rafaela hastanesinden çıkıp aracına binerken, el sallamayı ihmal etmedi. İlk mesajında da, başına gelenlerin İtalyan siyasi liderlerine ahlaki bir ders olması umudunu aktaran Berlusconi, itidal telkin edip, “Bu günlerden iki anım olacak. Birkaç kişinin nefreti, çok sayıda İtalyanın ise sevgisi. Ne taşın ne de kelimelerin şiddeti kazanabilir” dedi. 

‘Bu acı boşuna çekilmedi’
Skandallarla dolu 2009’da dokunulmazlığından olup eski yolsuzluk davaları yüzünden yeniden yargıyla ‘papaz’ olan, seks skandallarına batan İtalya’nın en zengin adamı, son olarak siyasete atılmadan mafyaya vaatlerde bulunduğu iddialarıyla sarsılmıştı. İtalyanlar ise liderlerinisaldırının ardından bağrına basmış görünürken, o da bunun yarattığı dayanışma duygusundan faydalanmayı ihmal etmedi. ‘Siyasette temiz sayfa’ vurgusu içeren ilk beyanında “Hastaneden iki hatırayla ayrılıyorum. Birkaç kişinin nefreti, çok fazla İtalyanın da sevgisiyle” diyen Berlusconi, “Ne taşın ne de en kötü sözlerin şiddeti İtalya’ya hâkim olamayacak” dedi. Kendisini yerden yere vuran muhalefetle de arasının düzeldiğini ima eden Başbakan, “Bu son günlerde muhalef liderlerinin de bana daha yakın olduğunu hissettim” ifadelerini kullandı. Saldırıdan sonra sağ ve sol oluşan ‘nefret ortamı’ndan birbirini suçlarken, Berlusconi bu konuda da şöyle dedi: “Ben yaralanmışım, acı çekmişim hiç mühim değil, yeter ki bu gergin siyasi hava dağılsın. Bu olanlardan sonra İtalya siyasetinde daha iyi ve dürüst dile ihtiyacımız olduğunu anladık. Bu acı boşa çekilmedi. Muhalafet fitnecilerden uzak durmazsa diyalog ortamı oluşmaz. Biz yine de reformlara son sürat devam edeceğiz.” Berlusconi’yi en çok eleştiren solcu Repubblica hemen bu sözleri web sitesinde manşete taşıdı. 
Berlusconi, taburcu olunca ilk iş olarak saldırı sırasında kırılan iki dişini yaptırmak için üç saatini dişçide geçirdi. Ardından da Milano’daki villasına çekildi. Berlusconi’nin yüzündeki yara izlerini yok etmek için büyük olasılıkla İsviçre’de estetik ameliyat geçirmesi de bekleniyor. İtalyan liderin daha önce gençleşmek için yaptırdığı estetik ameliyatları için gittiği Ticino’daki Ars Medica kliniğini tercih edecek.  (afp, Repubblica)


    ETİKETLER:

    Silvio Berlusconi