Berlusconi'nin tecavüz yorumu: Kadınlarımız güzel

Berlusconi, suç, saldırı ve kadınlara tecavüzü önlemekte başarısız olunmasını 'milyonlarca İtalyan kadının güzelliği'ne bağlayınca muhalefet ayağa kalktı

ROMA - İtalya’nın çapkınlıklarını kadın bakanlarıyla cilveleştirmeye kadar vardırmış 72 yaşındaik Başbakanı Silvio Berlusconi’nin ağustostan beri suçla mücadele için kentlerde 3 bin asker görevlendirilmesinin kadınlara tecüvüz ve saldırı vakalarını önleyememesiyle ilgili soruyu yanıtlarken, meseleyi ‘çok sayıda güzel İtalyan kadını bulunmasına’ bağlaması ortalığı karıştırdı. 72 yaşındaki milyarder işadamı Sardinya Adası’ndaki yerel seçim öncesi Alghero kentindeki konuşmasında, 3 bin askerin sayısını 10 kat artırmaktan söz ederken artan tecavüz vakaları için şöyle dedi: “Kadınlarımız o kadar çok güzel ki, kadın sayısı kadar askere ihtiyacımız var. Militarist ülkelerde de polis devletlerinde de bu olaylar yaşanabilir. Güzel İtalyan kızları sayısı kadar askeri seferber etme imkânı da yok.”
Muhalefetteki Demokrat Parti lideri Walter Veltroni, bu sözleri ‘skandal’ diye niteleyip, “Başbakan cinsel tecavüz dramını görmezden gelip kadınları incittiği gibi, askeri devreye sokmanın işe yaramayacağını da itiraf ediyor”  dedi. Gölge eşitlik bakanı Vittoria Franco “Sussa daha iyi. Zira lafına bakılacak olursa, asker her yeri kontrol edemeyeceğine göre kadınların evden çıkarken tecavüze uğrayacaklarını da unutmamaları gerekiyor” diye konuştu. Diğer partiler de başbakanı kötü espriler ve polemiklerden kaçınmaya çağırdı. 

‘Benim sözlerim İtalyan kadınına iltifat’
İtalyan lideri ise muhalefeti sözlerini çarpıtmakla suçlayıp kendisini “Benim sözlerim, güzel İtalyan kadınlarına iltifat” diye savunarak, şu açıklamayı getirdi: “Tecavüz, tabii ki şerefsizce bir suç. Bunun tartışılır yanı yok. Ama spekülasyon yapan solcular da utanmalı. Tecavüz vakalarını İçişleri’nin suçu gibi sunmaya kalkarlarsa tabi ki savunmak durumunda kalırım. Zira devletin böyle bir sorunu, her güzel kadının yanına asker dikerek çözmesi mümkün değil. Çünkü milyonlarca güzel kadın var.” Berlusconi, muhalefetin ‘espri yoksunu’ olduğunu da söyleyip mizahtan uzak kalmamanın önemini vurguladı.  
İtalya’da sadece bu ay Roma’da üç tecavüz vakası olurken, geçen hafta Doğu Avrupa kökenli beş kişinin 21 yaşında bir kadına erkek arkadaşını seyahat ettikleri aracın bagajına kilitleyip tecüvüz etmesi kamuoyunu şoke etti. Ekim 2007’de bir donanma subayının karısının tecavüze uğrayıp öldürülmesi olay yaratmış ve geçen yılki seçimlerde suçla mücadeleyi öne çıkarmıştı. Muhalefet Berlusconi’yi ‘polis devleti’ yaratmakla itham ederken büyük miktarda askeri gücü sokaklara salmanın çözüm olmadığını belirtiyor. (aa, Telegraph)