Berlusconi'ye göre tüm 'gay'ler solcuymuş

Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, gaf yapmadan duramıyor. Bir kadın vekile, "Bekâr olsam seninle hemen evlenirdim" dediğini öğrenen eşi Veronica'dan özür dileyen Berlusconi...

ROMA - Eski İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, gaf yapmadan duramıyor. Bir kadın vekile, "Bekâr olsam seninle hemen evlenirdim" dediğini öğrenen eşi Veronica'dan özür dileyen Berlusconi, dün Monza'daki yerel seçim mitinginde, lideri olduğu sağcı Forza İtalya koalisyonunun 'sapına kadar erkek olduğunu' ima etmek isterken eşcinselleri kızdırdı. İktidardaki solculara atfen "Korkmayın, tüm eşcinseller diğer tarafta" esprisi yapan Berlusconi, partisinin adayı Maria Mariani hakkındaki yorumuyla da kantarın topunu kaçırdı. Berlusconi, adayın göbek adının kadın adı olmasına atfen "Kadınların pratik zekasına ihtiyacımız var. Adınız sayesinde bu değerli kadın sezgisini partimize getirebilirsiniz. Zira bu sezgiden erkeklerde yok. Eşcinsellerde ise hiç yok" dedi.
Sağcı 'gay'ler kırgın, solcu 'gay'ler alaycı
Kendi partisi bile bu söze kızarken, Hıristiyan Demokrat lider Pierferdinando Casini, "Kamuoyundan özür dilemeli" çağrısı yaptı. Kültür Bakanı Francesco Rutelli 'Münasebetsizlik' dedi. Sağcı eşcinseller derneği Gaylib'in lideri Enrico Oliari, "Bizi küçük düşürdü. Resmen eziyet" diye yakındı. Eşcinsel örgütü Arcigay'in başkanı Sergio Lo Giudice ise, Berlusconi'yi 'körlükle' suçladı: "Hem partisinde hem de seçmenleri arasında eşcinseller var."
Berlusconi'nin bir kadın vekile evlenme teklif etmesinden sonra 'Affet beni Veronica' diye özür dilediği eşi ise yumuşamış gözükmüyor. Suskunluğunu bozan Veronica şöyle konuştu: "Bu bardağı taşıran son damlaydı. Bir eşin dayanabileceği şeylerin sınırı var mı bilmiyorum. 50 yaşındayım ve 70 yaşında bir adamla evliyim. Bizim yaşımızda karşılıklı saygı temeldir."