Berlusconi'yi rötarlı boşama kararı

Berlusconi'yi rötarlı boşama kararı
Berlusconi'yi rötarlı boşama kararı

Eşi 72 yaşındaki Berlusconi?ye ?elveda? demesini ?reşit olmayanlarla düşüp kalkmasıyla? gerekçelendirdi. FOTOĞRAF: AFP

Densizliğe varan gafları ve çapkınlıklarıyla meşhur İtalya Başbakanı'nı 19 yıllık eşi Veronica nihayet boşuyor. Berlusconi'ye göre halk karısına karşı kendisini destekliyor

ROMA - Gafları, çapkınlıkları, kadın bakanlarına haremi gibi muamele etmesiyle tanınan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin eşi Veronico Lario sonunda boşanıyor. Berlusconi, 1980’de üstsüz kaldığı sahneden etkilenerek âşık olduğu ve uğruna ilk eşinden boşandığı eski tiyatro oyuncusu Veronica ile 1990’da evlenmişti. Dün İtalyan medyası Veronica’nın bir boşanma avukatı tutup hukuki işlemleri başlattğını duyurdu. 52 yaşındaki Veronica “Buna mecbur kaldım. Kendimi nihayet özgür hissediyorum. Kararımdan dönmeyeceğim” derken, Berlusconi.  “Bu, beni çok üzen şahsi bir hadise. Özel yaşamla ilgili olan ve de konuşmamayı gerektiren bir konu” demekle yetindi.
Geçen hafta zehir zemberek bir açık mektup yayımlayan Veronica, kocasının hazirandaki Avrupa Parlamentosu seçimine TV ve film dünyasından güzel kadınları aday gösterdiği, kendi çocuklarının yaşgününe katılmazken bir iç çamaşırı modelinin 18. yaşgününe gittiğini sıralayıp, utanmazlık, yozlaşma ve kadınların itibarını ayaklar altına alma suçlamalarında bulunmuştu. Berlusconi ise,  solcu basının eşini kandırdığını söyleyip, son dakikada bu kadınların çoğunu listeden çıkarmıştı. Veronica’nın kamuoyu önünde kocasıyla kavga alışkanlığı Berlusconi’nin taraftarlarınca ve partisinin sitesinde eleştirilmişti.
2007’de bir partide çıplak pozlarıyla tanınan Mara Carfagna’ya “Evli olmasaydım, seninle evlenirdim” derken yakalanıp yine Veronica’nın açık mektubuna hedef olduğunda “Beni affetmen için yalvarıyorum” açıklamasını yapmış Berlusconi, daha sonra Carafagna’yı siyasette eşit haklar bakanlığına kadar yükseltmişti. Sağcı lider bu kez eşinden kamuoyu önünde özür dilemedi ve görüşme girişiminde bulunmadı. Basın, Veronica’nın başbakanın özel sekreterini arayıp, “Kocama söyleyin, bana yaklaşmasın. Artık diyecek bir şeyim yok, dinlemek istediğim bir şey yok. Tüm sözler tükendi” dediğini yazdı. Berlusconi’nin ise, yardımcılarına, özel yaptırdığı ankete göre halk desteğinin yüzde 75’i geçtiğini, seçmenlerin karısına karşı kendisini desteklediğini, bu kez özüre gerek olmadığını söylediği öğrenildi.

İlk krizin adı Rasmussen’di
Çiftin kamuoyuna yansıyan ilk krizi, 2002’de kopmuştu. Berlusconi, eşinin Venedik’in solcu Belediye Başkanı Massimo Cacciari ile gizli aşk yaşadığı söylentisine atıfla, Danimarka Başbakanı A. F. Rasmussen ile basın toplantısında şöyle demişti: “Rasmussen, Avrupa’nın en yakışıklı başbakanı. Kendisini aslında eşime takdim etmeliyim. Zira Cacciari’den çok daha yakışıklı.” Bir yıl önce üçüncü kez başbakan seçilen, 6.5 milyar dolarlık servetiyle İtalya’nın en zengin ikinci işadamı olan Berlusconi, ‘Büyük baştan çıkarıcı’ lakabıyla da anılıyor. 

Asıl mesele Fininvest hisseleri
Basın 10 yıldır boşanmayı düşünen Veronica’nın  nihai kararını çocuklarıyla birlikte aldığını yazarken, dostları Berlusconi’nin ilk kez başbakan seçildiği 1994’te bile çiftin ayrı yaşadığını, Veronica’nın ancak ABD Başkanı’nın ziyareti gibi durumlarda kocasının yanında gözüktüğünü, aylarca dünya seyahatlerine çıkıp ilişkilerini gizli tuttuğunu anlattı. Arkadaşlarına göre, Veronica, boşanma halinde, kocasının servetinden kendi üç çocuğunun değil, ilk evlilikten iki çocuğun daha çok pay alacağından endişeleniyor. Zira Berlusconi’ye ait Fininvest holding ile Mondadori yayımcılığın başkanı Marina, Mediaset  televizyonculuğun başkan yardımcısı  da 40 yaşındaki oğlu Pier Silvio. Üç yıl önce Veronica’dan üç çocuğuna Fininvest’ten yüzde 7.6’şar hisse hediye etmiş Berlusconi’nin kalan yüzde 63 hisseyi kime vereceği asıl mesele. (aa, Times)