Beşir ve Darfur hakkında notlar...

* Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) 4 Mart 2009’da iç savaş yaşanan Darfur’daki savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan ötürü Sudan lideri Beşir hakkında tutuklama emri çıkardı. 

* Ancak UCM kafi kanıt bulamadığından ‘soykırım’ ithamı yöneltmedi. Beşir, görev başında tutuklama emri çıkarılan ilk başkan oldu. 

* Beşir’in tutuklanması kararına Afrika Birliği, Arap Birliği, Baglantısızlar Hareketi’nin yanı sıra Rusya ve Çin gibi ülkeler karşı çıktı. 

* Arap Birliği, Afrika Birliği ve Fransa hükümeti, Darfur’daki barış sürecini tehlikeye atacağı gerekçesiyle UCM’yi kuran Roma Yasası’nın 16. maddesini işleterek tutuklama kararının bir yıl ertelenmesini talep etti. 

* Tutuklama kararının ardından Beşir; Eritre, Mısır, Libya, Katar, Suudi Arabistan, Etiyopya ve Zimbabve’yi ziyaret etti. Özellikle Mısır ve Katar ziyareti sırasında tutuklanması yönünde sivil toplum örgütlerinden baskılar öne çıktı. Her iki ülke de tutuklanması talebini reddetti. 

* UCM savcısı Luis Moreno-Ocampo ve Londra merkezli Uluslararası Af, Beşir’i uçakla giderken gökyüzünde yakalama önerisi ortaya attı. Sudan Huva Kuvvetleri, başkanlık uçağına her zaman savaş uçaklarının eşlik ettiği yanıtı verdi. 

* Ekim’de Beşir, Uganda Devlet Başkanı Yoveri Museveni’den Afrika Birliğ zirvesi için davetini aldı ama katılmadı. Musevini temmuzda da bir başka konferans için Beşir’e davetiye çıkarmış ama Hartum diplomatik krizden kaçınmak için bir yetkiliyi göndermişti.

* En son Beşir’in 23 Ekim’de Nijerya’da yapılan bir diğer Afrika Birliği zirvesine ‘gizlice’ iştirak ettiği ortaya çıktı. (Dış Haberler)