Beşşar Esad, Latin Amerika'yı yokladı

Beşşar Esad, Latin Amerika'yı yokladı
Beşşar Esad, Latin Amerika'yı yokladı

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad’ın Latin Amerika ülkelerine düzenlediği ziyaret Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın sığınacak ülke aradığı spekülasyonlarına yol açtı. İsrail gazetesi Haaretz’e göre, Mikdad geçen hafta gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Küba, Venezüella ve Ekvador liderlerine Esad’ın kişisel mektubunu sundu. Gazete Esad’ın Suriye’den kaçmak zorunda kalması halinde kendisi, ailesi ve yakın çevresine sığınacak ülke aradığını öne sürdü.
New York Times’a konuşan bir Türk diplomat ise “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bundan böyle Esad’ı görevini bırakmaya ikna etmeye çalışacak” dedi. Rus Küresel Politikada Rusya dergisinin genel yayın yönetmeni Fyodor Lukyanov da “Esad kaçmaya kalkarsa kendi adamları, kalırsa düşmanları tarafından öldürecek” diye konuştu.
Makdissi ABD yolcusu
 
Guardian gazetesi, Suriye Dışişleri sözcülüğü görevini bırakan Cihad Makdissi’nin Beyrut üzerinden Londra’ya geçtikten sonra ABD’ye hareket ettiğini öne sürdü. Radikal’e konuşan Şam’daki kaynaklar da ‘Esad’ın James Bond’u lakabıyla bilinen Makdissi’nin Suriye yabancı bir ülkenin saldırısına uğramadığı sürece kimyasal silah kullanmayacağına ilişkin sözlerinin rejim içinde rahatsızlık yarattığını kaydetti. Bu açıklama kimyasal silah itirafı olarak yorumlanmıştı.
ABD Suriye açıklarında
 
ABD ordusuna ait 8 bin kişi taşıyan bir uçak gemisinin önceki gün Suriye kıyısı yakınlarına demir attığı belirtildi. Bir askeri yetkili, daha önce de bir donanma gemisinin bölgede konuşlandırıldığını hatırlatarak, gerekirse Suriye’deki çatışmalara müdahale etmeye hazır olduklarını söyledi. Öte yandan Suriye’deki gerilimin sıçradığı Lübnan’da son iki günde 7 kişi keskin nişancı ateşiyle öldü.