Beyaz Saray'da bir 'Fransız finosu'

İşe baştan 'Amerikan dostuyum' sloganıyla koyulan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Beyaz Saray'a ilk resmi ziyaretinde, Amerikan gazetelerinin kendisini Başkan George W. Bush'un kucağında Fransız finosu olarak karikatürize etmelerini boşa çıkarmadı.

WASHINGTON - İşe baştan 'Amerikan dostuyum' sloganıyla koyulan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Beyaz Saray'a ilk resmi ziyaretinde, Amerikan gazetelerinin kendisini Başkan George W. Bush'un kucağında Fransız finosu olarak karikatürize etmelerini boşa çıkarmadı. Önceki gün Bush'un kırmızı-altın halı serip Teksas aksanlı Fransızcasıyla 'Bienvenue a la Maison Blanche' (Beyaz Saray'a hoş geldiniz) diyerek coşkuyla karşıladığı Sarkozy, smokinli akşam yemeğinde şöyle konuştu: "ABD'ye basit bir mesajla geldim. Amerika'nın kalbini kalıcı biçimde yeniden fethedeceğim. Ebediyen dostuz, müttefikiz."
Sarko'nun 2001'deki Washington ziyaretinde Fransa'yı 'Amerikan hipergücünün panzehiri' diye nitelemiş selefi Jacques Chirac ise, ABD'nin Irak işgaline hazırlandığı sırada Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Bush yönetimine karşı cephe almıştı.
'11 Eylül cesareti hayran bıraktı'
Mayısta Chirac'ın yerine modern Fransa'nın ABD yanlısı ilk cumhurbaşkanı seçilen ve halk arasında 'Amerikalı Sarko' diye anılan Sarkozy ise, Paris'in Irak işgali sayfasını çevirdiğini kanıtlama şovu yaptığı Bush'a "Hem Amerikan dostu olup hem seçim kazanılabildiğini göstermeye geldim" esprisi yaparak herkesi güldürdü. "Irak farklılığı ittifakımız, zayıflatmamalı. Birlikte çalıştığımızda büyük meydan okumalarla başa çıkabiliriz. İki cumhuriyet arasında işbirliğini derinleştirme ve böylelikle dünyayı daha iyi bir yer yapma kararlılığını paylaşıyoruz" diyen Fransa cumhurbaşkanı, 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası 'Amerikan cesaretini' de övdü: "11 Eylül'de teröristler Amerika'ya diz çöktürdüklerini, böyle bir şey yapabileceklerini sandı. Ama size şunu söyleyeyim, Fransız bakış açısıyla Amerika hiç 11 Eylül'deki kadar büyük, gururlu ve hayran olunası görünmemişti."
Akşam yemeğinde, ilk ABD Başkanı George Washington'ın dostu olarak Amerikan devriminde kilit rol oynamış Fransız asker-diplomat Marquis de Lafayette'in doğumunun 250. yıldönümü de kutlandı. Mönüde Maine ıstakozu çorbası, cennet çiftliği kuzu yemeği, sebze spesiyaliteleri ve Nepa Vadisi şarabı vardı. İki liderin temaslarının baş gündemi ise İran'dı. Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in eylülde "İran savaşına hazırlıklı olmalıyız" diyerek tüm dünyada alarm zilleri çaldırmasının ardından, Sarkozy önceki gün Amerikan-Fransız işadamlarına seslenirken "İran liderliğinin elinde nükleer silah bulunması varsayımı kabul
edilemezdir. Ama el uzatıp diyaloğa açık olmak gerekir" diye seslendi. Yerlerde sürünen doların güçlenmesini isteyen Fransız lideri, 25 Kasım'da ziyaret edeceği Pekin'e de şöyle çattı: "Çinli yetkililere 'Bu kadar görkemli ekonominiz var, başarı için yenin böyle devalüe olmasına muhtaç değilsiniz' diyeceğim."
Bush ile Sarkozy arasındaki nadir görüş ayrılıklarından biri Türkiye'nin AB üyeliği.
Lafayette'li Kongre'ye seslendi
Ziyaretin doruğunu ise Lafayette'in port-resinin asılı olduğu Kongre'ye seslenmesi oluşturdu. 1824'te Lafayette'i selamlamak için ilk ortak oturumlarını düzenlemiş Temsilciler Meclisi ile Senato'ya Chirac'tan 11 yıl sonra seslenen Sarkozy, "Benim neslim büyüklerinden Amerikalıların 1944'te bizi dehşet zorbadan nasıl kurtarmaya geldiğini dinledi. Amerika'yı sevmemizin nedeni bu. Herhangi bir yerde bir Amerikan askeri öldüğünde aile ferdini kaybetmiş gibi üzülüyorum. ABD tarih sahnesine çıktığından beri Fransız ve Amerikan halkı hep dost" dedi.
Amerikalılara Fransa'nın en yüksek nişanı Legion of Honour dağıtan Sarkozy, ardından George Washington'ın Vernon Dağı'ndaki tarihi konutunda Bush'la görüşmeye geçti. Bush'la ilk kez hazirandaki G8 zirvesinde bir araya gelen Sarkozy, ağustosta Amerika'da geçirdiği yaz tatilinde Bush ailesinin verdiği yemeğe katılmayan eşi Cecilia'dan geçen ay boşanmıştı. (afp, bbc)