Bibi 14 saat ortadan kayboluverince!..

Bibi 14 saat ortadan kayboluverince!..
Bibi 14 saat ortadan kayboluverince!..

?Bibi? lakaplı Netanyahu, gizlice Rusya?ya gitmiş.

KUDÜS - ABD Başkanı Barack Obama’nın Tahran’a diyalog için koyduğu, bu ay sonunda dolacak mühlet öncesi İran’ın nükleer programı gündeme otururken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Rusya’ya gizli ziyaret yaptığı iddia edildi. Önceki gün 14 saat ortadan kaybolması spekülasyona yol açınca Mossad karargâhını ziyaret ettiği açıklanan Netanyahu, medyaya bakılırsa, aslında İran, Suriye ve Hizbullah’a silah satışını önlemek için gizlice Moskova’daydı. Haber, geçen ay Rus gemisi Arctic Sea’nin İran’a S-300 füze savunma sistemleri taşırken İsrail gizli servisi Mossad tarafından kaçırıldığı iddiasının ardından patladı.
Yediot Aharonot’un başbakanlık kaynaklarının yalanlamadığı haberine göre, Bibi ulusal güvenlik danışmanı Uzi Arad ve askeri yardımcısı Meir Kalifi eşliğinde Ben Gurion Havaalanı’nın ücra bir köşesinden Rusya’ya havalandı. Gazeteye göre hedefi, nükleer tesislerinin güvenliği için konuşlandıracağı S-300’leri İran’a satmaktan Rus yetkilileri caydırmaya çalıştı.
Dün Rus Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Başbakanı Vladimir Putin’in sözcüleri, görüşmeyi yalanlasa da ‘Moskova’ya gelmedi’ denilmedi. Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi “Ne doğrulayabilir ne yalanlayabiliriz” dedi.
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) toplantısında ise İran tartışılırken, ABD Temsilcisi Glyn Davies “İran’ın minimum da olsa nükleer silah seçeneğini korumaya çalıştığı yönünde ciddi kaygılarımız var. Nükleer silah yapacak düzeyde uranyum zenginleştirme kararı almışlarsa, silahı yapacak uranyumu ya elde ettiler ya da çok yaklaştılar” dedi. ABD yeni yaptırımlar için Avrupalı müttefiklerinin desteğini almışken, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki dün yeni önerilerini BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1’lere sundu. (afp)