Bibi barış masasına oturacak ama...

KUDÜS/WASHINGTON - İsrail’de aşırı sağcı koalisyonuna solcu İşçi Partisi’ni de katarak hükümet kurmayı garantileyen Likud lideri Benyamin Netanyahu’nun (Bibi) ilk vaadi ‘Filistinlilerle barış masasına dönmek’ olsa da, Batı Şeria’da yeni Yahudi yerleşimleri inşası için gizli anlaşma yaptığı belirtildi. Hal böyleyken ABD Başkanı Barack Obama Ortadoğu barışı için iyimser tablo çizmedi.
Dün “Filistin Yönetimi ile barış için görüşeceğim” diyen Netanyahu’nun, koalisyon ortağı olan aşırı sağcı İsrail Evimiz lideri Avigdor Lieberman ile Kudüs’ün hemen yakınında, Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinden Maale Adumim’de 3 bin yeni konut inşası için gizli anlaşma yaptığı medyaya sızdı. Yahudi yerleşimleri İsrail-Filistin barışı önündeki en büyük engellerden. 

Obama: Barış kolay değil, ancak gerekli
ABD Başkanı’na televizyondan canlı yayımlanan ekonomi konulu basın toplantısında yöneltilen tek dış politika sorusu ise ‘Netanyahu-Lieberman hükümetinin barış yapmayı zorlaştırıp zorlaştırmayacağı’ oldu. “Öncekinden daha kolay olmayacak ama yapılması gerekli. Statüko sürdürülemez. Barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayacakları iki devletli çözümü ilerletmek bizim için kritik önemde” yanıtını veren Obama, İran ile ilişkilerin bir gecede düzelmesini beklemediğini ama sorunların çözümünde düzenli ilerleme beklediğini sözlerine ekledi. (afp)