Bibi hem Arapları hem İsrail sağını kızdırdı

Bibi hem Arapları hem İsrail sağını kızdırdı
Bibi hem Arapları hem İsrail sağını kızdırdı

Bibi?nin konuşmasını barış yanlıları protesto etti.

İsrail Başbakanı'nın Filistin devletinin sadece adına olanak veren konuşmasını Filistin Yönetimi, Hamas ve Mısır reddetti. İsrail sağı, devlet denmesine bile kızdı

KUDÜS - Ortadoğu barış sürecini diriltmek isteyen ABD Başkanı Barack Obama’nın Yahudi yerleşimlerini durdurması ve iki devletli çözümü tanıması baskısıyla karşı karşıya kalan İsrail’in sağcı Başbakanı Benyamin Netanyahu (Bibi) buna yanıtını önceki günkü konuşmasıyla verdi. Filistinlilerin silahsızlandırılması, İsrail’in Yahudi devleti olarak tanınması ve Kudüs’ün kendi başkentleri olması şartlarıyla iki devletli çözümden bahseden Bibi, ABD ve AB’yi memnun ederken, Arapların topyekûn öfkisini çekti ve İsrail’de de övgüden çok eleştiri aldı.
Filistin Özerk Yönetimi’nin (FÖY) Başmüzakerecisi Saib Erekat, Bibi’nin Kudüs meselesini ortadan kaldırıp mülteci meselesini müzakere dışı tuttuğuna belirterek “Barış görüşmeleri olanağını masadan kaldırdı” diyerek ekledi: “Bu çelimsiz devlet konusunda kendisini destekleyecek tek bir Filistinli görmek için 1000 yıl beklemesi gerek.” FÖY lideri Mahmud Abbas’ın yardımcılarından Yasser Abed Rabbo “Ordusuz bir devletten söz etmekle kalmadı, tüm egemenlik haklarını elinden alıp tecrit haldeki kantonlardan oluşan bir manda yönetimine çevirdi” dedi. Hamas, “Bu konuşma ırkçı ve aşırılıkçı ideolojiyi yansıtıyor. Filistin halkının tüm haklarını inkâr eden faşist bir girişim. Kelimelerle oynayarak halkı yanıltıyor, barıştan bahsederken yalan söylüyor” tepkisini verdi.
Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, “Filistinlilere İsrail’i Yahudi devleti olarak tanıma koşulu işleri arapsaçına çevirir ve barış olasılığını yok eder. Bu çağrıyı kimse desteklemez, ne Mısır ne de başkaları” görüşünü bildirdi. Suriye’de devlet gazeteleri seslerini yükseltti.

‘Dinden döndü’
İsrail’de Cumhurbaşkanı Şimon Peres, ana muhalefetteki Kadima’nın lideri Tzipi Livni ve İşçi Partili Savunma Bakanı Ehud Barak’ın övdüğü konuşmaya Bibi’nin partisi Likud da kazan kaldırdı. Mısır’la barış yapmış eski Başbakan Menahem Begin’in bakan oğlu Beni Begin, Batı Şeria’yı kasten “Samara ve Yehuda’da egemen Arap devletini kabul etmem” diye çıkıştı. Vekil Dani Danon “Amerikan baskısına boyun eğdi. Neden bu kadar ileri gittiğini açıklamalı” dedi. Aşırı sağcı Evimiz İsrail’den Altyapı Bakanı Uzi Landau “Filistin devletini kabul etmek ağır hata” derken, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi vekili Aryeh Eldad en sert tepkiyi verenlerdendi: “Başbakan milliyetçi kampın liderliğini hem kendi çizgilerini geçerek hem de dinden de saparak yitirmiştir. Askerden arındırılmış Filistin devleti diyerek, koşar biçimde kesilmiş domuz yemeye çalışıyor. Askerden arındırılmış devlet diye bir şey olmaz. Hiçbir güç, bir ülkenin kendini silahlandırmasını önleyemez.”

Yerleşimci hoşnut
Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimcilerinin kuruluşu Yeşa Konseyi’nin Başkanı Pinhas Wallerstein, rahatladıklarını belirtip“Ne yerleşimlerin boşaltılması ne de inşaatların dondurulmasından söz etti. Bu, yerleşimlerin sürmesine olanak verecek” dedi. ABD ile AB’ye göre “İleriye dönük adım, ama fazlası gerekiyor.” (afp)