Bibi, Livni'ye rest: Ortak olmazsan partini bölerim

TEL AVİV - İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, şubat seçimlerinden birinci parti çıktığı halde koalisyon kuramayan Kadima’nın lideri eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni’yi hükümete davet edip tehdit savurdu: ‘Gelmezsen partini bölerim.’
Netanyahu, Haaretz gazetesine “Koalisyonda ona krallığın yarısını önerdik, istemedi. Ama denemeye devam edeceğim. Eğer başarabilirsem en azından Kadima’nın bir parçasını alacağım” dedi. Netanyahu İran’la başetmede ve Filistinlilerle olası barış müzakerelerinde atılacak kritik adımların koalisyonu genişletmeyi zorunlu kıldığını belirterek “Bu konularda koalisyon her zaman uyumlu değil. Kadima’nın ya da bir parçasının katılması geniş ittifak yaratır. İsrail’in duruşunu güçlendirir. Livni ile çalışma konusunda sorun görmüyorum. Sandalyesiz bakan olarak gelir. 1967’de (Altı Gün Savaşı’ndan önce) Menahem Begin’in yaptığı gibi” diye ekledi. Livni bunu Kadima’yı parçalamaya yönelik komp-lo olarak görse de öneriyi kurmaylarıyla değerlendireceğini açıkladı. Ancak kadın siyasi parti konseyine “Ona, önerisinin bizi parçalama komplosu olduğunu, bu oyunun parçası olmayacağımı söyledim” bilgisini verdi. Kadimalı vekil Yoel Hassın eşit koşullarda koalisyona girilebileceğini belirtti.
120 üyeli İsrail parlamentosunda (Knesset) 28 koltukla en büyük parti konumundaki Kadima, koalisyon kuramadığı için iktidarı 27 vekil çıkaran Likud’a kaptırmıştı. (Haaretz, afp, JPost)