Bibi Obama'ya Kudüs resti çekti

Bibi Obama'ya Kudüs resti çekti
Bibi Obama'ya Kudüs resti çekti

Doğu Kudüs?teki protestolara katılan Filistinli gençler, bir yandan ?Evlerimizi asla terk etmeyeceğiz? diğer yandan da Obama?nın ?Evet, yapabilirsin? sloganının yazılı olduğu pankartlar taşıdı. FOTOĞRAF: EPA

Obama'nın yerleşim inşasını dondurması için baskı yaptığı İsrail meydan okuyor. En son Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesinde başmüftüden kalma Çoban Oteli'ni yıkıp konut inşasına onay verildi. ABD'nin uyarısına Netanyahu, 'Yahudiler diledikleri yere inşaat yapar' restini çekti

TEL AVİV - ABD’de Barack Obama yönetimi Filistinlilerle bir an önce barış için İsrail’e yaptığı baskıya Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerinin ardından Doğu Kudüs’teki inşaatların durması talebini de eklerken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan (Bibi) çok sert bir ret yanıtı aldı: ‘Dilediğimiz her yere inşaat yaparız’.
İsrail, Filistin devletinin başkenti gözüyle bakılan Doğu Kudüs’ü 1967’de işgal ve 1980’de BM kararına rağmen ilhak etmişti. Obama yönetimi ise, Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesinde uzun zamandır atıl bulunan ‘Çoban Oteli’ binasını yıkıp yerine yeni binalar inşa etme projesini durdurmasını istedi. Ama Bibi, “Birleşik Kudüs İsrail ve Yahudi halkının bölünmez başkenti. Kudüs üzerindeki İsrail egemenliği, Amerikan talepleri ne olursa olsun, tartışma konusu edilemez” yanıtını verdi. İsrail, Kudüs’ü ezeli-ebedi başkenti ilan etmişti.

‘Egemenliğimiz tartışılmaz’
Filistin Yönetimi Şeyh Cerrah gibi Filistin mahallelerindeki inşaatların Doğu Kudüs’ün demografik dengesini bozduğunu Amerikalı yetkililere aktarırken, İsrail’in Washington Büyükelçisi Michael Oren ABD Dışişleri’ne çağrılarak talep iletildi. Ama İsrail Ordu Radyosu, planlama yetkililerinin otel projesine onay verdiğini duyurdu. Bibi de bakanlar kurulunda “Yahudilerin Doğu Kudüs’ün herhangi bir yerinde ikamet edememesi, inşaat yapamaması fikrini kabul edemeyiz. Böyle kısıtlamaları kabul edemeyiz. Birilerinin New York, Londra, Paris ve Roma’daki Yahudilere belirli bölgelerde yaşamamalarını tavsiye etiğini hayal ediyorum da,  uluslararası çapta proteso olurdu” dedi. İsrail Başbakanı, İsrailli Arapların da kentin batısında yüzlerce apartman aldığını, Yahudilerin de aynı şeyi doğu kesiminde yapabileceği savunmasını getirdi. Kudüs Belediyesi, “Çoban Oteli’nin de içinde bulunduğu toprağın temellükü yasaldır. Yüksek Mahkeme’ye göre Yahudiler, Müslümanlar ve Hristiyanlar Kudüs’ün heryerinde mülk edinebilir” açıklaması yaptı. Obama’nın Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell ise, İsrail’in Yahudi yerleşimlerini durdurmayı reddetmesi sebebiyle geçen ay Bibi ile Paris’te yapması gereken görüşmeyi iptal etmesinin ardından, bu haftaki İsrail ziyaretini de ay sonuna erteledi. 

Moskowitz satın almıştı
Çoban Oteli’nin yeri gerçekte Filistinli Baş Müftü Hacı Emin El Hüseyin’e aitti. 1945-67 arası otel olan binayı, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da pek çok Yahudi yerleşimini finanse eden ABD’li milyoner işadamı Irving Moskowitz 1985’te satın aldı. Bina, İsrail hükümeti binaları, polis merkezi ve ABD ile Britanya’nın Doğu Kudüs konsolosluklarına yakın. (aa, afp, ap)