Bill Clinton'ın Kuzey Kore'yi 'fethi'

Bill Clinton'ın Kuzey Kore'yi 'fethi'
Bill Clinton'ın Kuzey Kore'yi 'fethi'

Pyongyang?da çiçeklerle karşılanan Eski ABD Başkanı Clinton Kim ile görüştükten sonra Amerikalı kadın gazetecilerle de bir araya geldi. FOTOĞRAF: AP

Kuzey Kore'ye giden Clinton, Washington'a kafa tutan Devlet Başkanı Kim ile görüşüp hapisteki iki Amerikalı gazeteciyi serbest bıraktırdı.

SEUL - Eski ABD Başkanı Bill Clinton sürpriz bir ziyaretle, nükleer silah ve füze denemeleriyle tek süpergüç ABD’ye her fırsatta meydan okuyan Kuzey Kore’ye gidip tutuklu iki Amerikan gazetecinin serbest bırakılmasını sağladı. Clinton, martta Kuzey Kore sınırına fazla yaklaşınca tutuklanmış Amerikalı kadın gazeteciler Laura King ve Euna Lee’nin bu hareketleri için bizzat Devlet Başkanı Kim Jong-İl’den ‘özür dileyince’ Kim de Savunma Bakanlığı Komisyonu’na gazetecilerin  serbest bırakılmasını emretti.
Resmi KCNA ajansı, gazetecilerin özgürlük haberini “Kim Jong-il, sosyalist anayasanın 103. maddesine göre 12 yıl ağır çalışma cezasına çarptırılmış iki Amerikalı gazeteciden ‘özel özür’ dilenip affedilmeleri emrini verdi” ifadeleriyle duyurdu. Dün Pyongyang’da çiçeklerle karşılanan Clinton’ın bugün gazetecileri de alıp ABD’ye dönmesi bekleniyor.

Mesaj var mı, yok mu?
Kuzey Kore devlet medyası Clinton’ın ABD Başkanı Barack Obama’nın sözlü mesajını Kim’e ilettiğini, Kim’in bunun için teşekkür ettiğini, iki liderin  ayrıntılı bir görüşme yaptığını, ortak endişeler konusunda geniş çaplı görüş alışverişinde bulunduklarını duyurdu. Ancak Beyaz Saray Clinton’ın tümüyle özel bir görevde olduğunu söyleyip, Obama’nın mesajını ilettiğini yalanladı.  Ancak Kuzey Kore resmi medyası Kim’in Clinton’ın onuruna verdiği akşam yemeğinin de samimi bir ortamda geçtiğini belirtti. 
Clinton’ın başkanlığının son yılında Kuzey Kore ile vardığı ekonomik yardım karşılığı nükleer silah programını bırakması anlaşması, halefi George W. Bush döneminde bozulmuştu. Bush’un ‘şer ekseni’ne giren Kuzey Kore nükleer silah denemesi yaparak, kitle imha silahı bulunmayan Irak’ın tersine, işgalden kurtulmuştu. Kendini tecrit ederek yaşadığından BM yaptırımlarından yüksünmeyen ve Çin’den başka ülkeyle yakın ilişkileri bulunmayan rejim, Obama’nın son Asya ziyaretini uzun menzilli füze denemesiyle selamlamış, geçen ayki Asya ziyaretinde Pyonyang’a yüklenen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a (Bill’in eşi)  ‘akılsız, gülünç kadın’ yanıtını vermişti.

Gore’un muhabirleri
Bill Clinton ise yaklaşık 10 yıldır ABD’den Kuzey Kore’ye en üst düzey ziyareti gerçekleştirdi. En son kendisi, 2000’de dönemin Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ı Pyonyang’a gönderip Kim ile görüştürmüştü. Kuzey Kore’nin iftira kampanyası yürütme amacıyla ülkeye yasadışı girmekle suçladığı iki gazeteci ise, Clinton’ın eski yardımcısı Al Gore’a bağlı Current TV’nin muhabirleri. (afp, ap)