Bin Ladin'den Amerikalılara çağrı

WASHINGTON - 11 Eylül saldırılarının 8. yıldönümünden iki gün sonra Kaide lideri Usame bin Ladin’e ait olduğu öne sürülen ‘Amerikan halkına bildiri’ başlıklı yeni mesaj yayımlandı. Ses kaydında ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan ve Irak savaşlarını durduramayacak kadar güçsüz olduğunu savunan Bin Ladin, 11 Eylül saldırılarının gerisindeki sebebin ABD’nin bazı adaletsizlikleriyle birlikte Filistin’i işgal eden İsrail’e verdiği destek olduğunu savundu. 

‘Neo-con’ların gölgesi üzerinizde’
Irak ve Afganistan savaşlarının sebebinin  ABD’deki İsrail yanlısı lobi ve büyük şirketlerin çıkarları olduğunu kaydeden Kaide lideri, “Durumunuzu enine boyuna düşünürseniz, Beyaz Saray’ın baskı grupları tarafından işgal edildiğini bulursunuz. Bush’un iddia ettiği gibi Irak’ı özgürleştirmek için savaşmaktan ziyade Beyaz Saray’ın özgürleştirilmesi gerek” yorumunu yaptı. Bush’un Savunma Bakanlığına getirdiği Robert Gates ile merkez komutanı David Petraeus’un görevlerinin sürmesini eleştiren Bin Ladin, “Akıl fikir sahibi kişiler Obama’nın vaat ettiği gibi savaşları bitirmek yerine doruk noktasına dek sürdürecek güçsüz bir adam olduğunu biliyor. Acı gerçek şu ki, neo muhafazakârların ağır gölgesi hâlâ üzerinizde” dedi.
Amerikalıları neocon’larla İsrail lobisinin ‘ideolojik terörizmine’ boyun eğmektense Afgan-Irak savaşları ve İsrail’e desteği kesmesi için Beyaz Saray’a baskı yapmaya çağıran Kaide lideri, şunları söyledi: “Amerikalılar Yahudilerin adaletsizliklerinin çekilen acıların çapını bilseydi, hem sizin hem de bizim ulusumuzun Beyaz Saray politikalarının kurbanı olduğunu fark ederdi. İsrail ile ittifak dosyanızı tartışma masasına koyun. Kendinize konumunuzun ne olduğunu sorun: Güvenliğiniz, kanınız, çocuklarınız, paranız, işleriniz, evleriniz, ekonominiz ve şöhretiniz mi yoksa İsraillilerin güvenliği, çocukları ve ekonomisi mi daha değerli? Kendi güvenliğizi ve savaşın bitmesini seçerseniz, sizin taraftan bizim güvenliğimizle oynayanları cezalandırmanız gerekir.” Bin Ladin, savaşlar bitmezse ABD’yi yeniden hedef alma tehdidini de ihmal etmedi. (afp)