Bin Ladin'i medyumlara sormuşlar

ABD, 2001'deki Afganistan işgalinden beri Kaide lideri Usame bin Ladin'in izini bulamazken, sıkı müttefiki Britanya da 'psişik güçlere' başvurmuş. Britanya Savunma Bakanlığı...

LONDRA - ABD, 2001'deki Afganistan işgalinden beri Kaide lideri Usame bin Ladin'in izini bulamazken, sıkı müttefiki Britanya da 'psişik güçlere' başvurmuş. Britanya Savunma Bakanlığı, efsane sihirbaz Houdini gibi sırra kadem basan Bin Ladin'in gizlendiği yeri bulmak için medyumların kapısını çalmış. Ancak vergi mükelleflerinin 18 bin sterlini harcandıktan sonra 'ülke savunmasında psişik güçleri kullanmanın pek değeri olmadığı' sonucuna varılmış.
Britanya basınına göre bakanlık, 2002'de Bin Ladin'in gizli üssü ve Irak'taki kitle imha silahlarını bulmak için internette yeteneklerini pazarlayan 12 'ünlü' medyumla temasa geçmiş. Ancak hepsi bakanlıkla çalışmayı reddedince 'acemi gönüllüler' denenmek zorunda kalınmış. Gizli bir yerde yürütülen parapsikolojik deneylerde, gönüllülerden bir zarfın içindeki gizli cisimleri 'görmeleri' istenmiş. Ancak acemiler deneylerde başarılı olup psişik güçler geliştirememiş.
Bıçağı da bulamamışlar
Örneğin bir bıçak, Rahibe Teresa ve Asyalı bir kişinin resimlerini içeren zarflarda bulunanları bilen deneklerin oranı sadece yüzde 28'de kalmış. Gizli bir yeri bulmaya çalışan deneklerin büyük kısmı da başarısız olmuş. Hatta bir acemi, zarfın içindekini tahmin etmeye çalışırken uyuyakalıvermiş. Sonunda Savunma Bakanlığı 'Ulusal savunmada psişik güçlerin kullanımı çok küçük bir değer arz etmektedir' kararına vararak psişik deneyleri sona erdirmiş. (Dış Haberler)