Bir de diplomatik koruma talep etmiş

Bir de diplomatik koruma talep etmiş
Bir de diplomatik koruma talep etmiş
CIA ve Pentagon'u sarsan aşk skandalındaki üçüncü kadın Kelley 911'den 'Fahri konsolosum' diyerek diplomatik koruma istemiş.

CIA Başkanı David Petraeus’un yasak aşk skandalı, sevgilisi Paula Broadwell’in tehdit ettiği Jill Kelley’nin Afganistan’daki ABD güçleri komutanı General John Allen’la ‘uygunsuz iletişim kurduğu’ iddiasıyla büyürken, dün yeni bilgiler ortaya çıktı. Florida’da MacDill Hava Üssü’nde gönüllü olarak sosyal hizmetlerde çalışan ve ordu ile ordu mensubu aileler arasında gönüllü koordinatörlük yapan Kelley’nin, gazetecilerin Charlotte’daki evinin etrafına doluşması sebebiyle pazar ve pazartesi günü birkaç kez acil çağrı hattı 911’i aradığı ve bu görüşmelerden birinde diplomatik koruma istediği öğrenildi. Kelley ağustosta kendisine verilen Güney Kore fahri konsolosu unvanına atfen “Ben bir fahri konsolosum. Dolayısıyla dokunulmazlığım olmalı ve insanlar benim mülküme girememeli” demiş. 911 görevlisinin şikayetini polise aktaracağını söylemesinin üzerine de Kelley “Diplomatik koruma alıp alamayacağımı da araştırın isterseniz” diye eklemiş.
Güney Kore konsolosu 
Bir yetkili, sembolik bir makam olan fahri konsoloslukta diplomatik korumanın söz konusu olmadığını söylerken şunları anlattı: “Kelley’nin gerçek bir konsolos gibi resmi görevi yok. Zaten Kelley de bu unvanı iyi irtibatları ve ilişki ağı sayesinde aldı. Evinde partiler düzenler ve tüm üst düzey askerlerle flört ederdi. Fiziksel temasta bulunmaktan çekinmeyen biriydi, elleri hep askerlerin kolunda ya da omzunda olurdu. Çekici bir kadındı. Bazı erkekleri neden etkilediğini anlamak zor değildi.”
Allen’a çekicilik ikazı 
Bu arada basın, ‘Kelley tarafından gölgede bırakıldığı’ yorumunu yaptığı Broadwell’in ‘rakibesinin baştan çıkarıcılığı’ konusunda hakkında Allen’ı uyardığı da ortaya çıktı. Broadwell, Allen’a attığı e-postalarda ‘KelleyDevriyesi’ (KelleyPatrol) takma adını kullanırken, “Onunla herhangi bir ilişkiye girmememeye dikkat et’ diye yazmış. Allen da, bu e-postayı Kelley’ye iletmiş. Bu arada skandal patladığından beri ortalıkta görünmeyen Broadwell’ ortaya çıktı.
Belge aldığını itiraf etti 
Broadawell dün ağabeyi Stephen Kranz’ın başkent Washington’daki evinde ‘saklanırken’ görüntülendi. FBI’ın Charlotte’taki evinde önceki gün yaptığı aramayla ilgili yeni bir iddia geldi. ABC’ye konuşan bir yetkili, “Broadwell FBI’ya önemli sayıda askeri ve hatta gizli belgeyi hükümet binalarından alıp evine götürdüğünü itiraf etti. Arama yapma kararı bu itiraftan sonra alındı” dedi. Savcıların da Broadwell’i federal yasaları ihlal etmekten suçlayıp suçlamamayı ele aldığı belirtildi.
Skandal herkesi şaşırtmaya devam ederken, Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Cumhuriyetçi Peter King de son gelişmeleri ‘Hollywood filmi ya da adi bir romana’ benzetip “Yaşananlar Yunan trajedisinden farksız” dedi.


General harvurup harman savurmuş
 
Pentagon’da skandal bitmiyor. CIA’in istifa eden başkanı David Petraues’ın aşk skandalının Afganistan’daki ABD birlikleri komutanı General John Allen’a uzanmasının ardından ABD’nin Afrika ordusundaki ilk komutanı General William Kip Ward’ın kişisel seyahat masrafları için Pentagon’ın parasını kullandığı ortaya çıktı. ABD Savunma Bakanlığı, yüz binlerce dolar harcayan Ward’ın rütbesini düşürdü. İsmi belirtilmeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisinin açıklamasına göre, Savunma Bakanı Leon Panetta tarafından rütbesi düşürülen Ward, 82 bin dolar tazminat ödeyecek. Karar uyarınca 4 yıldızlı rütbesini kaybeden Ward 3 yıldızlı bir general olarak emekli olacak. Savunma Bakanlığı Müfettiş General’in haziranda yayımladığı rapora göre, harcamalar Ward’ın eşiyle yaptığı seyahatleri içeriyor. Bunlardan biri Ward’ın Bermuda’da verdiği geceliği 747 dolar olan suit harcaması. Raporda Ward’ın 11 günlük Washington-Atlanta bir seyahatinde asker arkadaşlarıyla 3 gün içinde sadece 129 bin dolar harcadığı belirtildi. Ward’ın eşiyle yaptığı 79 yolculuğundan 52’sini askeri uçakla yaptığı kaydedildi. Ward ise suçlamalarını reddediyor. 2007-2011’de Stuttgart’ta görev yapan Ward, şuan ABD ordusunda bir yetkilinin özel asistanı olarak çalışıyor.

Sevgilisinin bildiği sırları Kongre ile de paylaşacak 
Eski CIA Başkanı David Petraeus, 11 Eylül’de Bingazi’deki ABD Konsolosluğu’na yönelik Büyükelçi Chris Stevens ve 3 görevlinin öldüğü saldırı hakkında Kongre’ye ifade vermeyi kabul etti. Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Dianne Feinstein, Petraeus’un ifade vermeye istekli olduğunu açıklarken tarih belirlenmediğini kaydetti. Feinstein, “İfade saldırıyla sınırlı olacak” diyerek eski CIA Başkanı’na skandala dair soru sorulmayacağının işaretini verdi. Petraeus, saldırıda istihbarat zaafiyeti olup olmadığına ilişkin soruları yanıtlamak üzere bu haftaki gizli oturumda ifadeye çağrılsa da istifası bunu geçersiz kılmıştı. Sevgilisi Broadwell’in ekimde Denver Üniversitesi’ndeki konferansta “Bingazi’deki CIA binasında birkaç Libyalı milis hapsedilmişti. CIA saldırının bu mahkumları kurtarma denemesi olduğunu düşünüyor” demesi tartışma yaratmıştı.

‘CIA’i yönetemem’ diye istifa etti 
ABD Başkanı Barack Obama, hakkında soruşturma başlatılan General John Allen’a arka çıkarken, CIA Başkanı General David Petraeus’un teşkilata artık başkanlık yapamayacağını düşünerek istifa ettiğini söyledi. Obama, seçildikten sonra düzenlediği ilk resmi basın toplantısında, olayda gizli bilgilerin sızdığına dair bir delil bulunmadığını ve ulusal güvenliği tehlikeye atacak bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi. Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, “Başkan’ın Allen, ülkesine hizmetleri ve Afganistan’daki görevi konusunda çok iyi düşünceleri var. Başkan’ın Allen’a güveni tam ve generalin Afganistan barış gücünde iyi bir iş çıkardığına inanıyor” dedi.