Bir ilk: Yunan firkateyninde Türk komutan

Türk-Yunan ilişkilerinde ilginç bir ilk yaşandı. Türk deniz kuvvetlerinden bir tuğamiral, Yunan deniz kuvetlerine ait bir fırkateynde resepsiyon verdi. Akdeniz'de görevli NATO Daimi Deniz Komutanlığı Grubu'na ait altı ülkeden savaş gemisi 17-20 Eylül arasında Yunanistan'ın Pire limanını ziyaret etti.

ATİNA - Türk-Yunan ilişkilerinde ilginç bir ilk yaşandı. Türk deniz kuvvetlerinden bir tuğamiral, Yunan deniz kuvetlerine ait bir fırkateynde resepsiyon verdi. Akdeniz'de görevli NATO Daimi Deniz Komutanlığı Grubu'na ait altı ülkeden savaş gemisi 17-20 Eylül arasında Yunanistan'ın Pire limanını ziyaret etti. Türkiye, Yunanistan, ABD, İtalya, İspanya ve Britanya'nın yedi gemisinden oluşan bu gücün bu dönemki komutanı Tuğamiral Sinan Ertuğrul. Türk savaş gemisi Oruç Reis'te önce sadece Yunan gazetecilere basın toplantısı düzenleyen Ertuğrul, daha sonra Yunan fırkateyni 'Aegean'daki (Ege) resepsiyonda ev sahipliği yapıp çeşitli ülkelerden asker ve diplomatları karşıladı.
Böylece NATO şemsiyesinde de olsa bir Türk deniz subayı bir Yunan savaş gemisinde davet verdi. Fırkatenynde görevli bir subay, NATO çerçevesinde sıkı işbirliğini anlatırken şu anekdotu aktardı: "Tek sorun Türk subaylar bizim gemiye geldiğinde Türk kahvesi, biz onları ziyaret ettiğimizde Yunan kahvesi istememiz. Sonunda çözüm bulduk. Artık birbirimizi ziyaret ederken Türk-Yunan kahvesi söylüyoruz".