Bir piskopos: Allah adında birleşelim

Hollanda'da son yıllarda İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı yükselişe geçerken, açık görüşlülüğüyle tanınan Breda kenti Piskoposu Tiny Muskens farklı ses verdi.

AMSTERDAM - Hollanda'da son yıllarda İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı yükselişe geçerken, açık görüşlülüğüyle tanınan Breda kenti Piskoposu Tiny Muskens farklı ses verdi. Bir televizyon programına katılan Katolik piskopos, her dinde tanrının başka bir adla anıldığını, bunlar arasında Allah'ın en güzeli olduğunu, İslam dışındaki dinlerde de tanrının adının Arapçadaki gibi Allah olarak ifade edilmesinde hiçbir sakıncası bulunmadığını, bu şekilde söylenmesi gerektiğini anlattı.
Tanrının adının bütün dinlerde tek bir isimle Allah olarak anılması halinde, dinler arasında heyecana yol açan kimi yanlış anlamalar ve olumsuz gelişmelerin de önlenebileceğini söyleyen Muskens, ekrandan "Niçin hepimiz tanrının adını Allah olarak söylemeyelim" sorusunu yöneltti. Bugünün koşullarında böyle bir isteğin yaşama geçme şansını çok düşük gördüğünü teslim eden piskopos, 100-200 yıl sonra mümkün olabileceğine inandığını belirtti.
1994'ten beri Breda Piskoposu olup birkaç hafta içinde emekliliğe hazırlanan Muskens, daha önce de aç kalan bir kişinin ekmek çalabileceğini söylemiş, Vatikan'a da papazların evlenmesini ve AIDS'e karşı prezarvatif kullanımını kabul etmesini isteyerek kafa tutmuştu.
Wilders Kuran'a yasak istemişti
Oysa geçen hafta Hollanda, aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders'in İslami kıyafet ve camilere savaş açmasının ardından bu kez Kuran'ın yasaklanmasanı istemesini konuşuyordu. 150 üyeli mecliste dokuz sandalyeli Özgürlük Partisi'nin lideri, Kuran'ı 'öldürme ve tecavüzü teşvik eden faşist kitap' diye niteleyip Nazi lideri Adolf Hitler'in faşizmin ideolojisini yaydığı 'Kavgam' (Mein Kampf) kitabıyla eş tutmuştu. Wilders, Hollanda'da Kuran'ın satışının, ev veya camilerde bulundurulmasının yasaklanmasını istiyor.